Forssalaisen kolarin aiheuttaa väärä asenne tai kauppakeskuksen liittymä
Liikenneonnettomuuksia näyttää olevan mahdotonta saada kuriin. Tästä huolimatta Forssan seutu teettää jälleen kerran kalliilla rahalla liikenneturvallisuussuunnitelmaa konsultilla.
Luulisi, että Forssassa ajaminen olisi selvää kuin päivä. Ruuhkia löytää vain kerran päivässä, parkkipaikkoja Forssassa on vaikka Hämeenlinnalle jakaa. Katureitit ovat sen verran selkeitä, että ajon luulisi sujuvan. Silti peltiä ruttaantuu, ja erityisen vaikea paikka on tyyppiforssalaiselle vaikkapa kauppakeskuksen liittymä, sanoo rikosylikonstaapeli Outi Leppäjäko Kanta-Hämeen Poliisilaitokselta.
- Haastava se on varsinkin sen tähden, että tässä on paljon niin autoja, mopoja, jalankulijoita, pyöräilijöitä, kun muutenkin. Sitten tietenkin liikenteellisesti haastava sen takia, että joutuu kiinnittämään huomiota niin moneen eri asiaan.
Asenteissa vikaa?
- Näyttää siltä, että kolareiden taustalla on useimmiten asenne, millä liikenteen sekaan mennään, että on unohdettu se, että tieliikennelaki perustuu siihen, että jokainen osaa liikennesäännöt ja myös noudattaa niitä. Näyttää siltä, että töppäilijöiden summa on vakio, sanoo rikosylikonstaapeli Outi Leppäjoki.
Autokoulu Lahtosen liikenneopettaja Jyrki Lahtonen sanoo samaa.
-Monet ihmiset suhtautuvat liian välinpitämättämästi liikenteeseen. Se on ihan välinpitättömyyttä ja ihan selvää väärää asennoitumistakin on. Enemmistö toimii asiallisesti, mutta muu joukko sitten on se, joka saa vaikeuksia aikaan. Vaikeuksia aiheuttaa kaiken ikäiset, niin mies- kuin naispuoliset.
Pyöräilijöiden meno on Forssassa ollut aina kuin villissä lännessä. Se muutos on pyöräilykultturissa tapahtunut, että aikuinen jättää tätä nykyä kypärän tavallisesti kotiin.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.
Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.