Frisbeegolfaus kaartaa kentille
Frisbeegolfin harrastus on lähtenyt reippaaseen kasvuun. Ympäri maailmaa harrastajia on jo yli puoli miljoonaa, ratoja jo lähes 3500. Suomessakin kesäinen harrastus laajenee vauhdilla.
Lajin suosion kasvu näkyy myös Kokkolassa, jossa uusi rata on rakenteilla Köykärinmäelle kesän aikana.
- Nykyinen 9-korinen rata leirintäalueella jää edelleen käyttöön, sanoo kokkolalaisen frisbeegolfseura West Coast Disc Golfers Kokkolan puheenjohtaja Petri Heikkinen.
- Tarve uudelle radalle on ehdottomasti olemassa. Tarvitsemme sitä, jotta pystymme järjestämään kisoja ja saamme Kokkolaan vetovoimaa.
Golfin sukua - hauskaa ja helppoa
Rentoa, helppoa ja halpaa. Siinä on kolme syytä frisbeegolfin suosion kasvuun.
- Frisbeegolf on golfin sukuinen peli. Normaalissa golfissa käytetään mailoja ja palloja, mutta Yhdysvalloista lähtöisin olevassa frisbeegolfissa käytetään frisbeekiekkoja, joita heitetään koreihin, kertoo Petri Heikkinen.
Golfissa pelivälineenä on golfmaila, mutta frisbeegolfissa on monta erilaista kiekkoa.
- Idea on sama kuin golfissakin, eli pelaaja haluaa päästä alle ihannetuloksen eli par-luvun. Tavoitteena on edetä jokainen väylä mahdollisimman vähillä heitoilla.
Väylät poikkeavat toisistaan, kaartavat eri suuntiin, ja väylillä voi olla voi olla esteitä.
- Tarkoitus on pitää hauskaa. Yksinkin tätä voi pelata, mutta porukalla tämä on ehdottomasti hauskempaa.
- Alkuun pääsee kolmella erilaisella kiekolla. Perusvarusteeksi riittää, että on mielellään vedenpitävät lenkkikengät, tuulitakki tai säähän sopiva varustus. Itse pelaamista varten on kiekkojen kuivaamiseen hyvä olla pyyhe ja kassi kiekkojen kuljettamiseen.
Uusien kiekkojen hinnat ovat noin kymmenen euroa kappaleelta. Käytettynä ostetut kiekot voi saada muutamalla eurolla kappale. Harrastuksen voi aloittaa käytetyllä, vähän kuluneemmalla kiekolla.
Kolmella kiekolla alkuun
Myyjä Joni Hannula Kokkolan Prismasta kertoo, että frisbeekiekkojen erot ovat niiden muodoissa.
- Toiset lentävät pitemmälle, toiset lyhyemmästi. On pitemmän matkan kiekkoja, putterikiekkoja ja lähestymiskiekkoja. Tavallisessa golfissa taas erilaisilla mailoilla saa lyötyä eri pituisia matkoja.
- Tällä kiekolla voi edetä pisimmän matkan, numero on 12. Kiekon vakaus puolestaan tarkoittaa sitä, mihin päin se lähtee kaartamaan. Loppunumero kertoo loppufeidin, pienen loppukaarron.
Erilaisista reunuksista voi päätellä kiekon kantavuuden.
- Mitä kapeampi ja syvempi reunus on, sitä pitemmälle se menee. Puttikiekko on sitten pyöreä, kiteyttää Joni Hannula.
Ostajat ovat Hannulan mukaan tänä päivänä jo hyvin perehtyneitä kiekkojen erilaisuuksiin.
