Ulkomaat

Gatesin säätiöltä satojamiljoonia kehitysmaiden naisten ehkäisyyn

Gatesin säätiö on aiemmin lahjoittanut vastaavia summia malarian, aidsin ja tuberkuloosin ehkäisemiseen.

Yhdysvaltalainen Bill ja Melinda Gatesin säätiö lahjoittaa satojamiljoonia euroja kehitysmaiden naisten ehkäisyvälineiden kehittämiseen.

YK:n mukaan maailmassa on yli 200 miljoonaa naista, joilla ei ole mahdollisuutta hankkia ehkäisyvälineitä vaikka he niitä haluaisivat.

Tähän epäkohtaan yritettiin puuttua keskiviikkona Lontoossa.

Kansainvälisen perhesuunnittelukonferenssin tavoitteena on kerätä yli kolme miljardia euroa, joiden avulla 120 miljoonaa kehitysmaassa asuvaa naista saisi ehkäisyvälineitä.

Yksi kokouksen koollekutsujista on Microsoft-yhtiön perustajan Bill Gatesin ja hänen vaimonsa säätiö. Kokousta olivat järjestämässä myös YK ja Britannian hallitus.

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä