Helsinki |

Global Game Jam kerää pelitaiturit Helsinkiin

Suomalainen peliteollisuus on noussut viime vuosina maailman terävimpään kärkeen. Menestystarinoita löytyy niin tietokone-, konsoli-, kuin kännykkäpeleistäkin, kirkkaimpana tähtenä tietenkin Angry Birds. Uusia pelejä luodaan viikonloppuna kansainvälisessä tapahtumassa, johon osallistuu Helsingissä 60 pelintekijää.

Kuva: YLE

Global Game Jam on kansainvälinen tapahtuma, johon osallistuu tänä vuonna yli 40 maata kaikilta aikavyöhykkeiltä ympäri maailman. Mukana on kaikkiaan noin 7000 pelintekijää.

Suomessa kokoontumispaikkoja on kahdeksassa kaupungissa. Viikonlopun kestävän tapahtuman aikana on tarkoitus luoda digitaalisia pelejä aivan alusta loppuun asti, kertoo Helsingin tapahtuman vetäjä Tero Huttunen.

- Global Game Jam on 48 tunnin tapahtuma, jota voisivat kuvailla sanat luovuus, innovatiivisuus ja yhteistyö. Tapahtuman luonteeseen kuuluu enemmänkin yhteistyö kuin kilpailu. Korkeintaan ryhmät kilpailevat keskenään siitä, kuka tekee parhaimman, hienoimman, uusimman ja innovatiivisimman pelin.

Tavoitteena vuosittainen tapahtuma Helsinkiin

Helsingissä paikalle tulee noin 60 pelintekijää, joista muodostetaan ryhmiä itse kunkin kiinnostuksen ja osaamisen mukaan. Mukana on alan ammattilaisia, opiskelijoita sekä harrastajia.

- Osallistujia on neuvottu tulemaan ilman ideaa, ilman ryhmää eli pelkästään itsenään ja omien ajatustensa kanssa. Jokainen osallistuva kaupunki maailmassa saa samaan aikaan saman teeman. Se voi olla sana, kuva tai jotain vastaavaa. Kun idea on lähtenyt uudesta teemasta, aletaan vasta miettiä toteutusta ja sen jälkeen muodostetaan ryhmät, Huttunen kuvailee.

Hän toivoo tiukan aikataulun saavan kehittäjät keskittymään oleelliseen.

- Se on kova urakka. Kun aika on rajallinen, tehdään nopeita ratkaisuja, karsitaan juttuja mennään ihan ytimeen, siihen pelillisyyteen.

Huttunen pitää suomalaisen peliteollisuuden tulevaisuutta valoisana.

- Angry Birdsin lisäksi tapahtuu koko ajan paljon muuta. Pienten yritysten nopea lisääntyminen on viime vuosina ollut selkeästi nähtävissä.

Lähteet:
YLE Helsinki

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Helsinki

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä