Keski-Suomi |

Googlen kamera-auto Keski-Suomessa

Hakujätti Googlen kameralla varustettu auto kiertää parhaillaan Keski-Suomessa. Google kuvaa kevään ajan Suomessa katunäkymiä karttapalveluunsa.

Googlen kamera-auto kiertää Jyväskylässä
Kuva: Caroline Stanghon

Google kuvaa katukuvia kevään ajan niissä Suomen kaupungeissa, joissa on vähintään 100 000 asukasta. Googlen Suomen tiedotuksesta kerrotaan, että katukuvauksen aikataulu on melko vapaa ja kuvaukset sovitetaan paikkakunnan sääolojen, ruuhkien ja muiden tekijöiden mukaan.

Katunäkymiä kuvataan karttapalveluun, joka auttaa suunnistamista katutasoisten panoraamakuvien avulla.

Googlen kamera-auton erikoiskameroiden tallentama katunäkymä käsitetellään karttapalvelua varten siten, että kadunkulkijoiden kasvot ja autojen rekisterikilvet sumennetaan.

Katunäkymistä on karttapalveluversio jo käytössä Yhdysvalloissa, Japanissa, Australiassa, Uudessa - Seelannissa Ranskassa, Italiassa ja Espanjassa.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Keski-Suomi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä