Guggenheim-säätiö ei hoputa Helsinkiä
Yhdysvaltalainen Guggenheim-säätiö sanoo, että Helsingin päätöksentekijöillä ei ole mitään kiirettä päättää Guggenheim-museohankkeesta. Säätiö vakuuttaa olevansa sitoutunut toimintansa kansainvälistämiseen, vaikka alkuviikosta se ilmoittikin sulkevansa museonsa Berliinissä.
Guggenheim-säätiön apulaisjohtaja Ari Wiseman sanoo, että Berliinin ja Helsingin museohankkeet ovat jo lähtökohdiltaan ja tavoitteiltaan niin erilaiset, että niitä ei kannata verrata toisiinsa. Säätiö haluaa kasvattaa museoverkostoaan kansainvälisemmäksi.
New Yorkissa seurataan Helsingin kaupungin aiotusta aikataulusta hitaammaksi muuttunutta päätöksentekoa Guggenheim-hankkeessa levollisesti. Mitään lukkoonlyötyä takarajaa ei ole ja säätiö kunnioittaa sitä poliittista prosessia, jota hanke vaatii Helsingissä, sanoo apulaisjohtaja Ari Wiseman.
Newyorkilainen kulttuuritoimittaja Lee Rosenbaum seuraa työkseen museomaailmaa ja hän ymmärtää Guggenheimin kiinnostuksen uuteen museorakennukseen.
Rosenbaumin mielestä Bilbaon museon vetovoima johtuu paljon enemmän arkkitehti Frank Gehryn nimestä kuin Guggenheimin nimestä. Ikonimaiset rakennukset niin Bilbaossa kuin New Yorkissa ovat melkeinpä tärkeämpiä kuin se, mitä museon sisällä on, hän päättelee.
Rosenbaum kyseenalaistaa sen, onko Guggenheimin brändi hintansa arvoinen Helsingissä. Hän sanoo, että suomalaisten on osattava vastata itselleen yhteen tärkeään kysymykseen ennen päätöksentekoa.
Tarvitseeko Helsinki todellakin yhdysvaltalaisen taidemuseon kertomaan sille, kuinka sen taidelaitosta pitää pyörittää? Teillä on rikas oma kulttuuri ja mielestäni taidelaitosten pitäisi nousta paikallisesta kulttuurista enkä oikein tiedä, miksi teidän pitäisi tukeutua muihin, pohtii kulttuuritoimittaja Lee Rosenbaum.
Tuoreimmat aiheesta: Kulttuuri
Pernilla jäi kahden sijan päähän viisufinaalista
Suomea Euroviisuissa edustaneen Pernillan pistesaalis ensimmäisessä semifinaalissa riitti 12. sijaan. Pernilla sai 41 pistettä, kun finaalipaikkaan olisi vaadittu 52.
Sukuja ei ole vielä tutkittu loppuun asti
Sukututkimuksen hohto ei ole kadonnut, vaikka etenkin suuret ikäluokat ovat ahkeroineet tutkimuksien parissa. Erityisesti tutkijoita kiinnostaa tietää, löytyykö omasta sukuhaarasta aatelisia.
Asuntoja nerokkaasta jurtasta Kalasataman romanileiriin
Hämeen linnan uusin näyttely kertoo eri kulttuurien tavoista asua ja liikkua, liikkuvasta kodista. Länsimainen hyvinvointi-ihminen kerää tavaraa ja liikkuu huvikseen. Elannon perässä liikkuvat karttavat turhaa tavaraa ja asuvat siellä minne elinehdot vetävät.
Laulua voi aistia keholla
Laulajan ääni ja ilmaisu voivat vaikuttaa kuulijaan kehollisesti. Tuoreen väitöstutkimuksen mukaan pelkkä tunnerekisteri ei riitä kuvaamaan laulun vaikutuksia kuuntelijassa. Anne Tarvainen testasi tutkimuksessa itseään.
Loreen lauloi Ruotsin voittoon
Ruotsi on voittanut Euroviisut. Ennakkosuosikkeihin lukeutunut Loreen voitti viisut ylivoimaisesti Euphoria-hitillään. Toiseksi eniten ääniä sai Venäjä. Kolmanneksi kisassa tuli Serbia.
Euroviisut raikaa Bakussa
Viisuvoittaja selviää yöllä yhden aikaan. Lähetystä voi seurata suorana Yle TV2:ssa.
McDonald’silla ei vaateita pellekaappauksesta
Lahdet tuovat Saamen Kansallisteatterin lavalle
Kokkolan kaupunginteatterin johtajakaksikko Ari-Pekka ja Jarkko Lahti jatkaa pohjoista teemaa Kansallisteatterissa. He ovat tehneet sopimuksen saamelaisaiheisen trilogian käsikirjoittamisesta ja tuottamisesta teatterille.
Laaja ITE-kokoelma Kaustisen kunnalle?
Kaustisen kunta on vain allekirjoituksen päässä laajan ITE-taidekokoelman omistuksesta. Kansanmusiikkisäätiön konkurssipesän tavaroihin lukeutuvalle kokoelmalle kunta on miettinyt jo uuden osoitteenkin: taulut halutaan esille K.H. Renlundin museoon.
Gugi Kokljuschkinille musiikkineuvoksen arvonimi
Topmostin laulaja tuki myöhemmin muita artisteja Katri Helenasta Children of Bodomiin.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.