Tampere |

H1N1-epidemiahuippu ilmeisesti ohitettu

Sikainfluenssa-aalto näyttää taittuvan Pirkanmaalla. H1N1 -virus on kuitenkin edelleen yleisin yksittäinen hengitystieinfektion aiheuttaja. Se on joka kolmannen kuumepotilaan oireiden takana.

Sairaanhoitaja pistää sikainfluenssarokotteen
Kuva: YLE

Sairaalahoitoa tarvitsevien määrä on tällä viikolla kääntynyt Pirkanmaalla hitaaseen laskuun, samoin avohoitopotilaiden määrä.

Kohderyhmien rokotukset ovat ilmeisesti kyenneet hillitsemään sairastumisten määrää. Sairaanhoitopiiri on varautunut perumaan ei-kiireellisiä leikkauksia, mutta vain muutama leikkaus on siirretty.

Sairaanhoitopiiri oli varannut sikainfluenssaa varten 100 sairaansijaa ja 12 tehohoitopaikkaa. Enimmillään on yhtä aikaa tarvittu 70 sairaala- ja 5 tehopaikkaa.

Perjantaina sairaalahoidossa oli enää 33 sairaalapotilasta, joista yksi teholla. Henkilöstön sairastumiset ovat vähenemään päin.

Epidemiavalmius pidetään toistaiseksi yllä, toinen aalto joulukuussa ei ole täysin pois laskuista.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Tampere

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä