Lappi |

Haavisto: Lappiin kaivosrahasto

Vihreiden presidenttiehdokas Pekka Haavisto haluaa Lappiin kaivosrahaston. Haaviston mielestä Suomen tulisi ottaa mallia esimerkiksi Norjan öljyteollisuudesta, jonne on perustettu rahastoja, joista paikallinen yhteiskunta hyötyy.

Presidenttiehdokas Pekka Haavisto Rovaniemellä. Kuva: YLE / Jarmo Honkanen

Haaviston mukaan kaivospaikkakunnat hyötyisivät rahastoista etenkin silloin, jos kaivostoiminta keskeytyy tai lakkaa kokonaan. Haaviston mielestä rahasto takaisi tällöin kestävän kehityksen kaivospaikkakunnilla.

Lappiin oma foorumi

Haavisto kertoo, että jos hänet valitaan presidentiksi, perustaisi hän Lappiin oman foorumin.

- Kyse olisi alueellisesta presidenttifoorumista. Kutsuisin Lappiin pieniä ja suuria yrityksiä, jotka näkevät viennin edellyksiä siellä. Se olisi Lapin elinkeinoelämälle hyvä asia, Haavisto sanoo.

Presidentinvaaleissa toiselle kierrokselle selvinnyt Pekka Haavisto kampanjoi keskiviikkona Rovaniemen Sampokeskuksessa, joka oli silminnähden täyttynyt kiinnostuneista ihmisistä.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Lappi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä