Haista ja maista -menetelmä laajenee lasten ruokailussa
Lapset ovat saaneet tutustua ruokaan omin näpein, haistamalla ja maistamalla jyväskyläläisissä päiväkodeissa muutaman vuoden ajan. Nyt aistihavaintoihin perustuvaa Sapere-menetelmää ollaan laajentamassa myös muualle maakuntaan. Ja kokeilua ollaan aloittamassa myös Turussa.
Keski-Suomi on noussut lasten ylipainon torjuntaan pyrkivän uuden kasvatusmenetelmän pilottimaakunnaksi. Sapere-menetelmää on kokeiltu muutamassa päiväkodissa Jyväskylässä mutta nyt se otetaan osaksi varhaiskasvatusta seitsemässä kunnassa. Jyväskylän lisäksi mukana on päiväkoteja Äänekoskelta, Laukaasta, Keuruulta, Hankasalmelta, Pihtiputaalta ja Viitasaarelta.
Ensi vuoden aikana menetelmä otetaan käyttöön lähes 30 päiväkodissa ja myös perhepäivähoitajat ovat mukana. Lisäksi alakoululaisille suunnattuja maku- ja aistitunteja kokeillaan Hankasalmella, Kirkkonummella ja Kuopiossa sekä makukerhoja Vaasassa. Ruokakasvatuksen piiriin tulee näin tuhansia lapsia ja perheitä.
Sapere-menetelmää esiteltiin tiistaina Jyväskylässä myös kulttuuriministeri Stefan Wallinille (r.). Ministeri tutustui kouluruokailuun Pohjalammen koululla. Aiheesta järjestettiin myös avausseminaari, johon osallistui ruokakasvatuksesta kiinnostuneita eri puolilta Suomea.
Tavoitteena ruuasta nauttiminen
Omin käsin tunnusteleminen, ruoan tutkiminen, haistaminen ja maistaminen ovat lapselle tärkeitä tapoja oppia ruoasta. Lapsi nauttii osallistumisesta ja yhdessä syömisestä. Ruoan ja ruokailun arvostus syntyvät varhain omien myönteisten kokemusten kautta. Omaan ruokakulttuurin tutustuminen ja omien kokemusten ilmaiseminen ovat lapselle osa itsetunnon vahvistumista ja identiteetin kehittymistä. Sapere-menetelmään perustuva ruoka-kasvatus tukee lapsen kokonaisvaltaista kehitystä, tervettä kasvua ja koko perheen hyvinvointia.
Sapere-menetelmässä pyritään luomaan hyviä ruokailukäytäntöjä jo varhaislapsuudessa eli vastasynteistä kuusivuotiaisiin. Myöhemmin kouluiässä uusien ruokailutottomusten omaksuminen on aina vain vaikeampaa. Ideana on se, että jos lapsi oppii varhaislapsuudessaan kokeilemaan erilaisia ruoka-aineita, hän todennäköisemmin syö myös aikuisena keskimääräistä terveellisempää ruokaa.
Miksi hyvä maistuu hyvältä
Perustutkimusta siitä, miksi hyvä ruoka maistuu hyvältä ja miksi esimerkiksi karvas maistuu karvaalta, tehdään Turun yliopistossa. Tutkija Mari Sandell kertoo, että makujen yliopistollinen tutkimus on vielä kovin nuorta. Sitä on Turussa tehty tämän vuosituhannen alusta alkaen.
-Siitä miten karvaan maku syntyy, tiedetään toistaiseksi vielä vähän. Yksi asia, joka on selvinnyt on se, että karvaan maistamisessa on suuria yksilöllisiä eroja. Tämä asettaa omat haasteensa kasvattajille, hän toteaa.
Karvasta vältetään ja sillä on tutkijan mukaansa evoluutioon liittyvä perustansa. Ihminen on aina kokeillut lajina erilaisia ruoka-aineita ja karvas on saattanut merkitä sitä, että kokeiltu ruoka-aine on myrkyllinen.
Ruokakasvatus kiinnostaa kansainvälisesti
Jyväskylän seminaarissa kuultiin tiistaina muun muassa professori Judith Annettia Örebron yliopistosta Ruotsista. Hän kertoo, että ruokakasvatus kiinnostaa nyt eri puolilla Eurooppaa. Kaikkiaan erilaisia ruokakasvatus ja -tutkimushankkeita on käynnissä yhdessätoista eri maassa.
-Ruokakasvatuksen liittäminen varhaiskasvatukseen ja opetukseen säästää yhteiskunnan varoja, koska hyvän ja monipuolisen ruokavalion seurauksena lasten ylipainon aiheuttamat terveysongelmat vähenevät.
Professori Annett toteaa, että vanhemmille lapsen ylipaino on vaikea asia hyväksyä. Kysyttäessä jopa 85 prosenttia lihavien lasten vanhemmista on sitä mieltä, ettei oma lapsi ole lihava.
Tuoreimmat aiheesta: Keski-Suomi
Kuvagalleria: Tikka tiirailee telkän munia
Toukokuuta on eletty kuluneella viikolla kesäisissä lämpötiloissa ja maiseman väri on vaihtunut varsin vihreäksi. Keskisuomalaiset sääkuvaajat ovat ikuistaneet ahkerasti muun muassa kukkia ja lintuja.
Konneveden kosteusvaurioisilla kouluilla pohditaan vaihtoehtoja
Konneveden kirkonkylän yhtenäiskoulun suunnittelu etenee. Sekä ala-, että yläkoulu ja lukio kärsivät pahoista sisäilmaongelmista. Kunnassa on edessä kiperä päätöksenteko siitä korjataanko vanhaa vai rakennetaanko uutta.
Lohikosken Valintatalon ryöstäjä on vangittu
Lohikosken Valintatalon runsaan viikon takainen ryöstö Jyväskylässä on selviämässä. Keski-Suomen käräjäoikeus on tänään vanginnut 22-vuotiaan jyväskyläläismiehen.
Auttamaan pysähtynyt joutui mukaan kolariin Jämsässä
Liikenneonnettomuuden raivaustyö on nyt ohi valtatiellä 9 Jämsässä, Eväjärven liittymän kohdalla.
Nisulan monttu saa tekonurmen
Palloilun kenttätilanteeseen on luvassa helpotusta Jyväskylässä. Viitaniemen Nisulan montun kenttä pinnoitetaan tekonurmellä peruskorjauksen yhteydessä tänä kesänä.
Katso tästä ruohonleikkurihuollon askelmerkit
Kesän alkamisesta kertoo se, että havahtuu nurmikon leikkaustarpeeseen. Ruohonleikkuri ei kuitenkaan pysy kunnossa pelkällä työnteolla. Konepalvelu Tyryn Toni Tyry antoi Yle Keski-Suomelle neuvoja leikkurihuoltoon.
Miestä epäillään 11-vuotiaan raiskauksesta
Poliisi on saanut päätökseen Jämsässä maaliskuussa tapahtuneen lapseen kohdistuneen seksuaalirikoksen esitutkinnan.
"Ei mitään ydinfysiikkaa" - Kaupunkifestari elää järjestäjän ja kaupunkilaisten yhteistyöstä
Kaupunkikeskustan asukkaat tietävät, että äänet kuuluvat urbaaniin elämään. Melurajat ovat samat niin syrjäisillä kuin Lutakon kaltaisella asuinalueella järjestävilläkin festivaaleilla. Monessa muussa asiassa massafestivaali ja kaupunkijuhla järjestäjän mukaan kuitenkin eroavat.
Rattijuopot tekivät poliisin viime vuodesta kiireisen
Keski-Suomessa poliisi käyttää yhä enemmän aikaa rattijuopumisten ja tieliikenteestä aiheutuneiden hälytystehtävien hoitoon.
Total Korjausrakentamisen työntekijät marssivat ulos
Jyväskylän kaupungin omistaman Total Korjausrakentaminen Oy:n työntekijät ovat marssineet ulos. Työntekijät vastustavat kaupungin suunnitelmia lakkauttaa yhtiö ensi vuonna.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.
Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.