Haitilaislapsia ei voi adoptoida Suomeen
Haitilaislapsia ei voi tällä hetkellä adoptoida maanjäristyskatastrofin keskeltä Suomeen. Suomalaisilla adoptio-organisaatioilla ei ole lupaa järjestää adoptioita Haitista. Joidenkin maiden äkillinen kiire adoptoida lapsia pois Haitista on saanut asiantuntijat huolestumaan lasten kohtalosta.
Maanjäristys jätti tiettävästi kymmeniätuhansia lapsia orvoiksi Haitissa. Tämän seurauksena eräät maat, kuten Hollanti on kiirehtinyt vireillä olevia adoptioita Haitista. Yhdysvallat puolestaan aikoo lennättää adoptoitavaksi aiottuja haitilaislapsia hoitoon Yhdysvaltoihin.
Vaikka äkkipäätään ehkä toisin luulisi, pikainen adoptio ei sovellu hätäavuksi. Ensin on varmistettava, ettei sukulaisia todella ole elossa. Aikaisempien katastrofikokemusten perusteella sukulaisia yleensä löytyy.
- Heille löytyy perhe ja suvun jäseniä usein piankin näiden tilanteiden jälkeen. Olettamus, että lapsi olisi orpo, pitää aina asettaa kyseenalaiseksi, sanoo Pelastakaa Lapset -yhdistyksen kansainvälisen adoptiopalvelun päällikkö Irene Pärssinen-Hentula.
Tästä asiantuntijat ovat yhtä mieltä. Menneisyydessä on esimerkkejä täysin pieleen menneistä adoptioista, myös ihmiskaupasta. Yleensä tarkoitus on kuitenkin hyvä, sanoo kansainvälisiä adoptioita tutkinut yliopistonlehtori Riitta Högbacka Helsingin yliopiston sosiaalitieteiden laitokselta.
- Mennään hyvää tarkoittaen, mutta sitten käy ilmi, että kyseessä ei olekaan orpoja, vaan lapsia, joiden vanhemmat etsivät heitä.
Högbackan mukaan näin kävi esimerkiksi Tshadissa, josta ranskalainen Zoén arkki –järjestö kuljetti vuonna 2007 orpoina pitämiään Darfurin lapsia Ranskaan adoptoitavaksi. Samoin yritys pelastaa orpoja Vietnamin sodan jaloista 1970-luvulla johti siihen, että vietnamilaisvanhemmat menettivät lapsiaan.
Adoption purkaminen on vaikeaa
Adoptoitua lasta ei ole helppo palauttaa kotimaahan, vaikka äiti tai isä löytyisikin elossa. Riitta Högbacka huomauttaa, ettei köyhillä vanhemmilla ole välttämättä voimavaroja etsiä lapsiaan. Irene Pärssinen-Hentula puolestaan korostaa, että adoptio on juridisesti sitova sopimus, jonka purkaminen on vaikeaa.
- Lähtökohtaisesti adoptio on purkamaton, Pärssinen-Hentula sanoo.
Haitista on tällä hetkellä mahdotonta adoptoida lapsia Suomeen. Suomessa kansainvälisiä adoptioita järjestävät Pelastakaa Lapset, Interpedia sekä Helsingin kaupungin sosiaalivirasto. Millään näistä kolmesta ei ole sosiaali- ja terveysministeriön lupaa järjestää adoptioita Haitista.
Kansainvälisissä adoptiojonoissa on viitisensataa suomalaista. Adoptio-organisaatioiden mukaan suomalaiset eivät ole juurikaan kyselleet mahdollisuudesta adoptoida haitilaislapsia.
Adoptioiden kohdemaaksi Haiti voi päästä aikaisintaan sitten, kun valtio on saatu vakautetuksi. Haitin olojen kohentaminen riittävälle tasolle vie todennäköisesti vuosia.
Haitin lapset tarvitsevat nyt hätäapua, sairaalahoitoa, turvaa ja lapsiystävällisiä paikkoja kotimaassaan. Asiantuntijoiden mukaan Suomesta käsin heitä voi auttaa parhaiten rahalahjoituksilla.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Teuraspuukon kylkiäisenä tuli sotalapsi
Lappu kaulaan, linja-autoon ja kohti tuntematonta. Kokkolalaisen Soini Kosken evakkotaival alkoi kuten niin monen muunkin suomalaisen sotalapsen. Ruotsissa käteen tarttui tuntematon nainen. Se oli Soinin mukaan hänen elämänsä lottovoitto.
Hyvinkään ampujan kuulustelut jatkuvat
Lähiaikoina poliisin on tarkoitus kutsua kuultaviksi myös ne paikallaolleet, joita ei vielä ole tavoitettu. Tähänastisten kuulustelujen perusteella ampumisten takana ei ole kiinniotetun epäillyn lisäksi muita, kertoo jutun tutkinnanjohtaja.
Hukkuneiksi epäiltyjä etsitään Naantalissa ja Kuopiossa
Naantalissa on kadonnut nuorukainen, joka oli hypännyt Kuparivuoren kalliolta mereen vahvasti päihtyneenä. Kuopiossa katosi lauantai-iltana noin 70-vuotias kalareissulla ollut mies.
SPR auttaa nuoria kaduilla, puhelimitse ja netissä
SPR auttaa nuoria viikonlopun ajan monin tavoin. Hyvinkään ampumavälikohtauksessa kuoli kaksi ihmistä.
Mies kuoli putkaan Vantaalla
Vuonna 1982 syntynyt mies menehtyi lauantaina putkatiloissa voimankäyttötilanteessa. Hänet oli tuotu putkaan edeltävänä yönä.
Poliisi: Hyvinkään ampuja toimi yksin
Poliisi on kuulustellut kymmenkunta epäillyn ystävää lauantain aikana. Miehen kuulustelut jatkuvat sunnuntaina.
Poliisi löysi koululaiseen törmänneen autoilijan Alavudella
Tapahtuneella ei ole yhteyttä Kanta-Hämeessä tapahtuneisiin yliajoihin. Yliajaja on 77-vuotias nainen.
Arkkipiispa Mäkinen: Nyt on aika tukea, eikä etsiä syitä
Arkkipiispan mukaan Hyvinkään tragedia nostaa silti väistämättä kysymyksiä suomalaisesta yhteiskunnasta. Tuusulan Jokelan ja Kauhajoen ampumiset palaavat monen mieleen.
Metallin vasemmisto vääntää kättä sihteeristä
Metallityöväenliiton liittokokous kokoontuu neljäksi päiväksi Tampereelle. Liiton nykyinen sihteeri kohtaa kolme haastajaa. Lopullinen valinta selviää tiistaina.
Kriisipuhelin antaa apua järkyttyneille nuorille
SPR auttaa Hyvinkään ampumavälikohtauksesta järkyttyneitä nuoria puhelimitse ja itse tapahtumapaikalla.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.