Hallituksen kuntapilottiin tunkua - Pori lobbasi menestyksellä
Porissa uskotaan kaupungin mahdollisuuksiin päästä osaksi pitkäaikaistyöttömyyden vähentämisen kuntakokeilua. Hallitusohjelmaan kirjattuun kokeiluun valitaan Porin kehittämispäällikkö Timo Aron mukaan 5-10 kuntaa. Porin vahvuutena on kolmen vuosikymmenen kokemus akitiivisesta työllisyyden hoidosta.
Aron mukaan Porin lobbaus on onnistunut hyvin, sillä kaupunkia käytettiin esimerkkinä aihetta käsittelevässä seminaarissa.
- Kuntaliitossa järjestettiin asian tiimoilta seminaari. Pori pääsi sinne kertomaan omista kokemuksistaan työllisyyden hoidossa pidemmältä ajalta ja puhumaan odotuksistaan kuntakokeilua kohtaan. Sitä kautta pääsimme siis hyvin esille, Aro toteaa.
Aron mukaan Porissa on panostettu työvoimapolitiikkaan ja kunnan rooliin työllisyyden hoidossa jo 80-luvulta alkaen. Hän toivoo kuntakokeilun tehostavan alueellisten toimijoiden osallistumista talkoisiin.
- Taustalla ovat edelleen samat työhallinnon välineet ja resurssit kuin ennenkin, mutta kokeilukunnissa olemassa olevista välineistä pyritään saamaan enemmän tehoa irti. Pyrkimyksenä on, että kunnat, työvoiman palvelukeskus, työ- ja elinkeinotoimisto ja alueen elinkeinoelämä vastaisivat työllisyyden hoidosta entistä tiiviimmässä yhteistyössä, Aro toteaa.
Aron mukaan arviolta kolmannes kunnista aikoo hakeutua kokeiluun. Porin kaupunginhallitus käsittelee hakemuksen jättämistä tänään.
Pori kävi lobbaamassa itseään potentiaalisena kokeilukuntana Kuntaliiton seminaarissa viime viikolla.
Tuoreimmat aiheesta: Satakunta
Anne Bland vihreiden varapuheenjohtajaksi
Huittislainen Bland pyrki varapuheenjohtajaksi toista kertaa. Hän on ajanut maaseudun vihreiden asiaa.
Demariyhdistys erosi kunnallisjärjestöstä protestina Porissa
Meri-Porin demariyhdistys on jättänyt SDP:n kunnallisjärjestön Porissa. Yhdistys ei voinut hyväksyä sitä, että SDP ei puolustanut Kaanaan terveysaseman toiminnan palauttamista valtuustossa.
Soittamisen palo piiskaa muusikkoa eteenpäin
Tuhannet kilometrit, ammatillinen skitsofrenia ja intohimo musiikkin. Siitä on keikkailevat muusikot tehty. Bohemia-yhtyeen rumpali Sami Nieminen raottaa verhoa musiikkialan arkeen.
Nakkilassa etsittävä koulusäästöjä - kouluja kiinni tai leikkauksia muualta
Nakkilan sivistyslautakunta ei ole suostunut esitykseen Tattaran ja Kukonharjan koulujen sulkemisesta. Kunnanjohtaja haluaa lautakunnalta nyt muita säästöehdotuksia.
Lähes kaikki syytteet sikalavideoista nurin
Oikeutta Eläimille -yhdistys pitää hovioikeuden ratkaisua sananvapauden voittona.
Olkiluoto 2 vuosihuoltoon sunnuntaina
Eurajoen Olkiluodossa vuosihuollot jatkuvat. Kakkosreaktori kytketään pois verkosta sunnuntaina.
Kiuru: En arvosta koulujen ranking-listoja
Tuoreen opetusministerin mielestä lukiovertailut mittaavat vääriä asioita.
Narukerä maksoi erääntyneet velkansa pikavauhtia
Jääpallon bandyliigassa pelaava porilaisseura Narukerä kertoo suorittaneensa lähes kaikki erääntyneet velkansa Porin kaupungille. Velkaa oli lähes 28 000 euroa.
Valtuutettujen Ahlais-kirjelmä jäämässä vaille vaikutusta
19 porilaisvaltuutettua oli halunnut laajentaa Ahlaisten terveysaseman palvelut ennalleen. Ehdotus ei ole ottamassa tuulta alleen.
Lukiovertailun kärjessä tutut nimet - katso miten oma lukiosi pärjäsi
Tämän vuoden kolme parasta lukiota löytyvät vertailun mukaan Helsingistä ja Espoosta.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.
Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.