Talous |

Hallitus jatkaa pitkälti entisellään

Hallituspuolueet käyvät ensi viikonloppuna neuvottelut hallitusohjelman lisäyksistä. Keskustan uuden puheenjohtajan Mari Kiviniemen mukaan kaikki hallituspuolueet ovat valmiita jatkamaan hänen johdollaan, kun pääministerin tehtävät siirtyvät Matti Vanhaselta.

Keskusta päättää omista ministerinvaihdoksistaan ensi viikon tiistaina, muissa puolueissa kierrätystä ei tule.

Pääministerin vaihdos käynnistyy Matti Vanhasen eronpyynnöllä perjantaina ja Mari Kiviniemen hallituksen on määrä aloittaa työnsä ensi viikon tiistaina.

Kiviniemi on jo nyt ottamassa paikkaansa kun hallituspuolueet hänen johdollaan sopivat maanantaina aamupäivällä jatkavansa yhteistä taivaltaan ensi vuoden eduskuntavaaleihin saakka. Kiviniemen mukaan hallitusohjelman lisäyksistä neuvotellaan ensi viikonloppuna.

Minkäänlaista yksityiskohtaista tietoa hallitusohjelman lisäyksistä hallituspuolueiden edustajat eivät maanantaina tarjoilleet. Sen verran tiedetään, että lisäykset tulevat keskittymään talouskasvuun ja työllisyyteen.

Toisaalta valtiosihteeri Hetemäen verotyöryhmän on määrä julkistaa työnsä tulokset pikapuoliin, ja sieltä löytynee eväitä myös tulevan Kiviniemen hallituksen veropoliittiselle taipaleelle.

Keskusta nimeää ensi viikon tiistaina eduskuntaryhmän ja puoluehallituksen yhteiskokouksessa ehdokkaansa Kiviniemeltä vapautuvalle kuntaministerin pallille. Useimmiten mainittu nimi on kansanedustaja Tapani Tölli, eduskunnan hallintovaliokunnan puheenjohtaja.

Muusta kierrätyksestä ei ole tietoa. Kiviniemen mukaan nykyisten keskustaministerien tulee asettua ehdolle eduskuntavaaleissa, jos mielivät jatkaa ministereinä. Tällä haavaa kaikki ovat lupautuneet ehdolle.

Muut hallituspuolueet eli kokoomus, vihreät ja RKP eivät aio kierrättää ministereitään.

Keskustan tuore puoluesihteeri Timo Laaninen on puolestaan aloittanut tilannekartoituksen puoluetoimistossa. Henkilövaihdokset eivät ole poissuljettuja, mutta nyt on Laanisen mukaan meneillään keskusteluvaihe.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Talous

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä