Lappi |

Haltikin räjäytykset säikyttävät Rovaniemellä

Hallinnon tietotekniikkakeskus Haltikin työmaan kovat räjäytysäänet säikyttelevät lähiasukkaita Rovaniemellä. Aamuseitsemästä iltakymmeneen tehtävien räjäytysten äänet ovat vahvistuneet töiden edetessä. Myös räjäytysten aiheuttama tärinä tuntuu kotien lattioissa ja ikkunoissa.

Haltikin työmaan räjäytystöissä käytetään yhteensä noin 8000 kiloa räjähdysainetta.
Haltikin työmaan räjäytykset alkoivat maan pinnalta ja ovat nyt edenneet kallion sisäiseen tunneliin. Kuva: YLE Lappi / Tapio Nykänen

Haltikin räjäytystyöt loppuvat joulukuun puolivälissä.

Eläkkeellä oleva tienrakennusmestari Pekka Alaoja asuu parinsadan metrin päässä räjäytystyömaasta.

- Tähän vastaa hyvin kovasti. Tuntuu siltä että ikkunat hajoavat, mutta eivät ole hajonneet vielä. Ja lattiat tärisevät, Alaoja kertoo.

Hän ihmettelee sitä, että räjäytysten vaikutukset ovat suurempia hänen kodissaan, kuin aivan työmaan vieressä.

Alaoja on huonokuuloinen, eikä kuule räjäytyksestä varoittavaa piippausta.

- Huonokuuloisellekin se on melkoinen jytkäys kun yllättäen tulee, Alaoja sanoo.

Hänellä on henkilökohtaista kokemusta räjäytystöistä, sillä hän oli rakentamassa Korkalovaaraan louhittua laitesuojaa.

Melutasolle ei asetettu rajaa

Haltikin hankevastaavan Pekka Raution mukaan räjäytysten aiheuttama tärinä on mittausten mukaan vain 20 prosenttia raja-arvoista. Erikoista on, että melutasolle ei ole asetettu mitään rajaa.

- Koska se tehdään päiväsaikaan aamuseitsemän ja kello 22 välillä, niin melumittauksista räjäytystyössä ei ole asetettu rajaa, vaan itse louheen kuljetuksesta ja porauksesta ja murskauksesta, Rautio sanoo.

Räjäytyksestä lähtee aina tietty ääni, sille ei voi mitään, Rautio toteaa.

- Tässäkin on kysymys siitä, että se kallioseinä toimii kaikupohjana joka pukkaa sitä ääntä liikkeelle.

Rautio lupaa kuitenkin, että räjäytysäänet ovat nyt pienenemässä, kun työt etenevät syvemmälle tunneliin.

Lähteet:
YLE Lappi / Marjukka Talvitie

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Lappi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä