Halvalla menee, mutta menköön
Toivoa ja intoa on oltava, mikäli yrittäjäksi aikoo. Pelkästään sillä ei kuitenkaan elä. YLE Uutisten haastattelemat asiantuntijat listasivat niitä sudenkuoppia, joihin aloitteleva yrittäjä usein lankeaa.
Markkinointi. Erittäin harvalla tulevalla yrittäjällä ovat myynti ja markkinointi valmiiksi mietittynä toiminnan alkaessa. Moni toisen palveluksessa aikaisemmin ollut on pitänyt asiakkaita itsestäänselvyytenä. Yrittäjänä asiakkaat on hankittava itse. Paras tilanne on, jos asiakaskontaktit ovat jo valmiiksi olemassa.
Kumppanit. Yrityksiin lähdetään usein väärien ihmisten kanssa, jolloin kuuro taluttaa sokeaa. Kaverisuhteet ovat kimppayrityksissä kovilla, jos kenelläkään leikkiin ryhtyneistä ei ole aikaisempaa kokemusta yrittämisestä. Kumppanit on valittava tarkkaan, eikä ensimmäistä tutun tuttua kannata ottaa. Hyvä kirjanpitäjä voi esimerkiksi olla kullan arvoinen, eikä sellaista saa kaverisuhteilla ilmaiseksi.
Hinta. Tuotteiden ja palveluiden oikea hinnoittelu on tunnetusti vaikeaa. Moni aloittavista yrittäjistä myy palveluitaan ja osaamistaan liian halvalla. Toiminta ei ole kannattavaa, vaikka sillä ehkä saisikin ongittua pari asiakasta. Kilpailluilla aloilla muutkin ryhtyvät hintakilpailussa laskemaan hintojaan. Lopulta heikot yritykset putoavat auttamatta pelistä.
Tuote. Moni tuleva yrittäjä panostaa kaiken yhden tai kokonaan väärän tuotteen tai palvelun varaan. Jos tämä palvelu toimii esimerkiksi liike-elämän B&B markkinoilla, voi ratkaisu olla tällä hetkellä oikea. Kaupan ja tuotannon aloilla voi sen sijaan olla jo huomattavasti vaikeampaa. Tänään aloittava ja kivijalkakaupan perustava ilmalämpöpumppuyrittäjä ei välttämättä enää tienaa tuotteellaan vuoden päästä. Joskus taas yrittäjällä voi olla myös liian montaa ideaa.
Toiveikkuus. Työttömän tai pitkään palkkatyössä olleen ryhtymistä yrittäjäksi usein kannustetaan. Motiivit voivat kuitenkin olla väärät. Sukulaisten tai kavereiden loputon kannustus voi tehdä tulevasta yrittäjästä liian sinisilmäisen. Rakentavampaa kannustusta on sen sijaan tarjoutua auttamaan liikeidean hiomisessa ja olla vaikkapa "koeasiakas". Rehellinen pitäisi olla varsinkin silloin, jos lähipiirissä tiedetään, että henkilöstä ei todennäköisesti ole yrittäjäksi.
Ikävät asiat. Firman perustamisen kiihkossa saatetaan ikävät asiat syrjäyttää. Henkilöstöstä, vuokrista ja muista kuluista ei haluta tehdä riittävän suurta numeroa, jotta tunnelma ei latistuisi. Hurjien visioiden pakottaessa päätä on yleistä, että kaikkia eteen tulevia kuluja ei edes muista miettiä etukäteen. Aina ei haluta tietää siitäkään, että vapautta kaipaavan yrittäjän kaikki aika voi mennä yrityksen pyörittämiseen.
Sitoumukset. Kiireessä ja innossa voi harkinta pettää. Tuleva yrittäjä saattaa esimerkiksi liikepaikkaa etsiessään tehdä kolmen vuoden sitovan vuokrasopimuksen ostoskeskukseen. Yllätyksenä saattaa tulla paitsi sunnuntain aukiolopakko myös se, että 20 000 euron kuukausivuokra on maksettava myös silloin, kun kauppa ei käy.
Uskomukset. Tiedon puute ja puutteellinen kyky etsiä oikeaa tietoa käyvät kalliiksi. Erilaisten uskomusten varassa toimiva yrittäjä voi joutua todella ahtaalle uskoessaan muiden katteettomia puheita. Myös ajatukset kuten, " ei tässä mitään kirjanpitäjää tarvita" tai "hoidan hommat niin hyvin, ettei reklamaatioita tule", voivat pahimmillaan olla tuhoisia.
Verkostoituminen. Harva pärjää yksin. Suomalainen luonne ei ole aina taipuvainen pyytämään apua. Oman osaamisen ulkopuolisia asioita kannattaisi kuitenkin hankkia sieltä, missä osaamista on. Usein se tulee halvemmaksi kuin opetella ja toteuttaa kaikki kantapään kautta itse. Hyvän yrittäjän tunnusmerkki on myös, että hän tuntee paljon ihmisiä. Siellä, missä on ihmisiä, on yleensä myös sitä osaamista.
Suunnitelmallisuus. Hyvistä neuvontapalveluista huolimatta on aina niitä, jotka pistävät hommat käyntiin turhia kyselemättä. Vain noin 40 prosenttia kaikista aloittavista yrityksistä selviää hengissä. Yritysneuvontaa saavista yrityksistä jopa kahdeksan kymmenestä on olemassa vielä viiden vuoden päästä. Liian monen yrityksen strategia tuntuu kuitenkin edelleen olevan, ettei mitään strategiaa ole.
Tuoreimmat aiheesta: Talous
Uusi demokratia ohitti Syrizan kannatusmittauksissa
Viiden kannatusmittauksen mukaan säästöpakettia tukevan Uuden demokratian kannatus on 25,6 - 27,7 prosenttia ja säästöohjelmaa vastustavan Syrizan 20,1 - 26,0 prosenttia.
Espanjan ongelmapankki tarvitsee yli tuplaten enemmän valtiontukea
Bankian yhä pahenevat ongelmat antavat ikävän signaalin Espanjan pankkien tilasta. Pankki oikaisi myös viime vuoden tulostietojaan: reilun 300 miljoonan euron voiton sijasta Bankia tekikin kolme miljardia euroa tappiota.
UPM löysi saksalaisostajan Albbruckin paperitehtaalle
UPM sulki kannattamattoman Albbruckin paperitehtaan tammikuussa. Nyt tehtaalle on löytynyt ostaja Saksasta.
EU vie Argentiinan WTO:n tutkittavaksi
EU:n mukaan Argentiinan tuontilisenssijärjestelmä on kansainvälisen kaupan sääntöjen vastainen ja haittaa EU:n vientiä. EU:n lisäksi 19 muuta maata on huolestunut rajoituksista.
Finnairin ja SLSY:n neuvonpito venyy ensi viikkoon
Finnairin sekä lentoemäntien ja stuerttien neuvottelut ovat tältä viikolta päättyneet tuloksettomina. Ensi viikolla yritetään taas sopia työntekijöiden siirrosta uuteen yhteisyritykseen.
Sunny Car Center maksaa yli 8 miljoonaa Kirstulan maasta
Hämeenlinna myy maa-alueen suunnitellulle autokauppakeskukselle miljoonakaupalla. Maakauppa kertoo toteuttajien uskosta suurhankkeen onnistumiseen. Keskus valmistuu aikataulussa, vakuuttaa toimitusjohtaja.
Malmikaivostoiminta polkaistiin Polvijärvellä ja Kaavilla
Australialaisyhtiö louhii Polvijärvellä maa-ainesta, josta rikastetaan Kaavilla kuparia, kultaa ja sinkkiä. Elinkeinoministeri sanoo korostavansa kaivosyhtiölle Suomen ympäristövaatimustasoa.
Johtajan keskipalkka lähes 10 miljoonaa dollaria Yhdysvalloissa
AP:n selvityksen mukaan keskimääräinen amerikkalainen toimitusjohtaja ansaitsi 9,6 miljoonaa dollaria eli 7,6 miljoonaa euroa viime vuonna. Uusi laki antaa osakkeenomistajan torpata palkankorotukset.
Väitös: Sijoittaminen nostaa itsetuntoa
Sijoittaja ei hae ainoastaan korkeinta mahdollista rahallista tuottoa. Voitoiksi lasketaan myös hauska ajanviete ja itsetunnon kohoaminen onnistuneiden sijoitusten myötä, todetaan tuoreessa väitöksessä.
Finanssialan fuusiossa syntyi LähiTapiola
Uusi yhtiö kertoi nimensä perjantaina. Lähivakuutuksen ja Tapiolan yhdistymisessä syntyy 4 000 työntekijän finanssikonserni.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.