Ulkomaat |

Hämeen-Anttila: Kaikkien muslimien leimaaminen hyödyttää ääri-islamisteja

Onko islam sotaisia uskonto? Minkälaista kuvaa media ruokkii islamista? Miten länsi auttaa ääri-islamisteja saamaan viestinsä läpi? Ylen Aamu-tv:ssä vieraillut Jaakko Hämeen-Anttila kertoo.

Jaakko Hämeen-Anttila.
12:28
Professori Jaakko Hämeen-Anttila kysyy uudessa kirjassaan, miksi juuri islam on saanut kyseenalaisen kunnian edustaa väkivaltaista kulttuuria. Video: Yle

Arabian kielen ja islamintutkimuksen professorin Jaakko Hämeen-Anttilan mukaan sota kuuluu luontevammin islaminuskoon kuin kristinuskoon.

- Kristinusko on teoriassa rauhanomainen ja siinä mielessä poikkeava uskonto. Islaminuskossa ja juutalaisuudessa sotaan suhtaudutaan arkisemmin. Sotiminen on hyväksyttävä asia, kunhan sääntöjä noudatetaan.

Siitä huolimatta kristikunnassa on sodittu enemmän, Hämeen-Anttila muistuttaa. Lännen mielikuvat rakentuvat pitkälti median tarjoaman aineiston varaan, jonka Hämeen-Anttila näkee haitallisena.

- Suuri ongelma on, että media valitsee uutisaiheet usein sensaatioarvon mukaan. Näemme lähinnä kriisitilanteita, jolloin kokonaiskuva jää yksipuoliseksi. 

Hyvänä esimerkkinä hän tarjoaa muhammed-pilakuvista muslimimaissa levinneet mellakat ja Muhammed-videosta hiljattain alkaneet levottomuudet.

- Välissä oli seitsemän vuotta, jolloin ei tapahtunut mitään, mutta kukaan ei huomioi sitä.

Väärä mielikuva on myös se, että muslimit lähtisivät helposti barrikadeille.

- Kyllä islamia kohtaan saa olla kriittinen. Pilkkaaminen on eri asia.

Ääri-islamistit hyötyvät yleistyksistä

Pieleen mennään myös siinä, että länsimaat nähdään ääri-islamilaisten iskujen pääkohteena, vaikka valtaosa iskuista kohdistuu toisia muslimeja kohtaan.

- Kyse on median luomasta illuusiosta. Ääri-islamistien iskuissa kuolee arabimaissa lähinnä paikallisia ihmisiä. Niistä ei juuri uutisoida. Länsimaisen ihmisen kuolema sen sijaan nousee pääotsikoksi.

Hämeen-Anttila korostaa, että islaminuskoisten esittäminen pelkistäen pelaa radikaalien pussiin.

- Ääri-islamistit haluavat vastakkainasettelua lännen ja arabimaiden välille. Heille on mannaa, että media välittää kuvaa raivostuneista muslimeista.

Vähemmistöä edustavat radikaalit saavat viestinsä myös helposti läpi.

- Ääri-islamistit ovat kaapanneet jihad-sanan merkityksen länsimaisessa mediassa. Arabimaissa valtavirran tulkinnan mukaan jihad tarkoittaa puolustautumista hyökkääjää vastaan, eikä sillä voi oikeuttaa esimerkiksi terrorihyökkäyksiä Yhdysvalloissa. Kyllä me Suomessakin puolustautuisimme, jos tänne hyökättäisiin.

Peiliin katsominen kannattaa

Ylilyöntejä syntyy molemmin puolin. Hämeen-Anttilan mukaan muslimit kokevat, että länsimaat ovat jatkuvasti heidän kimpussaan. Yhteen niputetaan niin ristiretket, kolonialismi kuin Yhdysvaltojen ulkopolitiikkakin.

- Väliin mahtui 600 rauhallista vuotta, mutta se helposti sivuutetaan.

Länsimaiden kannattaisi puolestaan miettiä omaa historiaansa.

- 1900-luvun alkupuolisko näki kaksi maailmansotaa, etnisiä puhdistuksia ja kansanmurhia. Siinä yhteydessä länsimaat näyttäisivät kykenemättömiltä elämään rauhassa.

Professori Jaakko Hämeen-Anttila korostaa, että on puppua ajatella ettei arabikulttuuri voi olla rauhanomainen.

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä