Häme |

Hämeen Sanomat valjasti verkon paperilehden tueksi

Hämeen Sanomien nettiuudistus muutti maanantaina lehden omat artikkelit, näköislehden ja verkkolehtiarkiston maksulliseksi. Kestotilaajille palvelu maksaa vain kaksi euroa kuussa, minkä toivotaan houkuttelevan uusia tilaajia.

Nainen lukee sanomalehteä
Kuva: YLE / Mari Siltanen

Muutos maksulliseen suuntaan on otettu yllättävän hyvin vastaan. Hämeen Sanomien päätoimittaja Pauli Uusi-Kilponen oli valmistautunut paljon runsaampaan kielteisen palautteen määrään.



- Vastaanotto on ollut sikäli erikoinen, että odotin kovasti että tuee kritiikkiä siitä että paikallisuutiset menevät maksullisen muurin taa, mutta näin ei ole käynyt.



Uudistuksen tavoitteena on tarjota nimenomaan paperisen lehden tilaajille enemmän palveluja kuten arkiston käyttö ja näköislehti.



- Lähtökohta on se että tuetaan lehden tilaamista, kaikki tähtää siihen.



…sitä muut perässä?



Muut lehdet seuraavat silmä kovana Hämeen Sanomien kokeilua, sanoo Sanomalehtien liiton johtaja Pasi Kivioja. Mikäli kävijämäärissä tulisikin pudotus, ei se olisi katastrofi Hämeen Sanomien kävijämäärillä, Kivioja arvioi.



Kaiken kaikkiaan juttujen muuttaminen maksullisiksi internetissä on ongelmallista, sillä muut lehdet levittävät jutun kuitenkin nykyisessä lainailukulttuurissa, Kivioja sanoo.



Lehden tulot pieninä bitteinä internetissä



Hämeen Sanomien sivuilla on tarjolla uutisten lisäksi esimerkiksi postikortteja. Pelkkä bannerien myynti tai muu mainonta ei tuo leipää nettimaailmassa.



- Kaiken kaikkiaan se ansainta on vielä aikamoinen ongelma ja siksi me päädyttiin tähän ratkaisuun mikä me nyt tehtiin.



Kanta-Hämeen lehdistä verkossa ilmestyy yhdeksän lehteä, suurimpina Hämeen Sanomat, Aamuposti ja Forssan lehti. Lisäksi verkosta löytyvät Etelä-Hämeen lehti, Hämeenlinnan kaupunkiuutiset, Janakkalan Sanomat, Keski-Häme, Seutu-Sanomat ja Viikko-Häme.

Lähteet:
YLE Häme

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Häme

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä