Media |

Hämeen Sanomat yhdistää kaupunkilehtiensä päätoimittajuuden

Maanantaina tehdyllä ratkaisulla Hämeenlinnan Viikkouutisten päätoimittaja Kari Karppinen johtaa jatkossa myös Hämeenlinnan Kaupunkiuutisia.

Hämeen Sanomat ja Hämeenlinnan Kaupunkiuutiset
Kuva: Nina Keski-Korpela / Yle

Kanta-Hämeen maakuntalehti Hämeen Sanomat järjestelee ilmaisjakelulehtiensä henkilöstöä. Tavoitteena on saada kaupunkilehtien puolella aikaan kustannussäästöjä. 

Henkilökuntaa ei irtisanota, vaan ihmisiä siirretään järkevämpään käyttöön, kuvailee Hämeen Sanomien myyntijohtaja Mika Sutinen. Käytännössä Hämeenlinnan Kaupunkiuutisten päätoimittaja Rauno Lahti siirtyy toimittajaksi Hämeen Sanomiin.

Sanomalehtien ilmoitusmyynnissä tulevaisuus näyttää tiukalta, myöntää Sutinen.

- Tilanne näyttää varsin haasteelliselta, johtuen maailmantaloudesta johtuvista asioista, mutta Hämeen Sanomat on ainakin pysynyt budjetoiduissa myynneissä toistaiseksi.

- Toivotaan, että sama linja jatkuu. Kovasti pitää tehdä töitä, että pysyy suunnilleen viimevuotisissa luvuissa, muotoilee Sutinen.

Tuoreimmat aiheesta: Media

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä