Häme |

Hämeenlinnalaisnaisen vastaveto Kelalle: Suomen 100-vuotiaille omat villasukat

Hämeenlinnalainen Mirka Johansson, 37, suuttui Kelan päätökselle lopettaa perinteisten torkkupeittojen lahjoittaminen 100-vuotta täyttäneille vanhuksille. Johansson on Keski- ja Etelä-Pohjanmaalla kerännyt ympärille ihmisiä ja yhteistyötahoja, jotka lupaavat neuloa villasukat kaikille Suomen 100-vuotiaille.

Mirka Johansson
Hämeenlinnalainen Mirka Johansson ei pitänyt Kelan päätöksestä luopua torkkupeittojen lahjoittamisesta satavuotiaille suomalaisille. Hän on organisoimassa Marttojen avulla villasukkaliikettä. Kuva: Mirka Johansson

Hämeenlinnassa asuva Mirka Johansson luki huhtikuussa lehdestä, kuinka Kansaneläkelaitos oli päättänyt lopettaa torkkupeittojen lahjoittamisen 100-vuotta täyttäville vanhuksille. Näin katkaistiin pitkä perinnne.

Päätöksen tekivät Kelan pääjohtaja Liisa Hyssälä, sekä johtaja Helena Pesola ja pari päällikkövirkamiestä.

Vuodessa Suomessa noin 300 ihmistä täyttää sata vuotta. Heistä vajaat 50 on miehiä.

Vielä viime vuonna Kela muisti merkkivuotta juhlivia vanhuksia peittojen lisäksi kukin ja adressein. Jatkossa vanhukset saavat Kelalta vain adressin.

-Minun mielestäni tässä on kaikki niin pielessä kuin vain voi olla. Minun arvomaailmani ei kohtaa tätä perustelua mitenkään, joten päätin tehdä asialle jotain.

Johansson kertoo suuttuneena miettineensä kolme päivää mitä voisi kansalaisena tehdä. Villasukat vilahtivat mieleen ja kymmenessä minuutissa hän oli hoitanut Kokkolasta paikallisen käsityöliikkeen mukaan.

-On ollut hienoa huomata että ihmiset välittävät, tahtovat auttaa, arvostavat ja kunnioittavat pitkän elämän eläneitä vanhuksia. On monen näiden mummojen ansiota että me jälkipolvet osaamme kutoa. Päätin, että kerään ihmisiä apuun ja me kudomme jokaiselle villasukat, Johansson kertoo.

Peittoa ei saa sairaalaan, sukat voi ottaa

Villasukkiin päädyttiin sen takia ettei omaa torkkupeittoa saa esimerkiksi sairaalaan ottaa mukaan. Villasukkia säännöt eivät koske.

Kokkolassa syntyneenä Mirka Johansson osaanut pari liikettä lahjoittamaan lahjoittamaan ja toimittamaan langat sukkien kutojille.

Kutomisurakkaan ovat lähteneet mukaan Keski- ja Etelä-Pohjanmaan Martat sekä yksityiset kokkolalaiset.

Lisäksi pari muuta yhteistyötahoa hoitavat sukkien postituksen ja onnitelukortin painatuksen.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Häme

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä