Lappi |

Harvat kysyvät kalatiskillä pyyntipäivää

Kauppojen kalatiskeillä on oltava selkeä ilmoitus siitä, milloin ja missä tuore kala on pyydetty. Silti vain harvat asiakkaat kiinnittävät huomiota pyyntitietoihin.

Kalatiski Rovaniemen Citymarketissa.
Kalatiski Rovaniemen Citymarketissa. Kalatiskin vastaava Johanna Mujunen ja asiakas Terhi Heino. Kuva: YLE Marjukka Talvitie

Suomen lainsäädännön mukaan kaupan tulee ilmoittaa luonnonkalan pyyntialue ja -päivä selkeästi joko kalan myyntiastiassa tai esitteessä, joka on sen välittömässä läheisyydessä.

Rovaniemellä tiedot on koottu esimerkillisesti kalatiskien päälle tai seinätaululle, mutta harva syynää tarkkaan tietoja. Moni luottaa siihen, että kauppa myy tuorekalan tuoreena.

Rovaniemen Prisman kalatiskiltä Norjan lohifilettä ostanut Heikki Tikkanen ei kysynyt kalan pyyntipäivää.

- Eipä tullut katsottua. Luotan täysin siihen, että kala on syötävää, Tikkanen sanoo.

Hän arvioi, että kala on tuoretta pari-kolme päivää pyyntihetkestä. Kotona lohifile oli menossa uuniin ja sen seuraksi valmistetaan perunamuusia.

"Ei tullut mieleen"

Asta Oinas osti Kalaliike Hastin tiskiltä silakkafileitä, suunnitelmissa olivat pihvit tai sinappisilakat. Myöskään Oinas ei kiinnittänyt huomiota kalan pyyntipäivään.

- Sitä en edes katsonut. Tästä saa yleensä mielestäni hirmu hyvän ja tuoreen kalan. Ei tullut edes mieleen kysyä, Oinas sanoo.

Silakka pitäisi hänen mielestään saada pyytäjältä kotiin "ihan pian". Silakan tuoreuden huomaa väristä ja sormentuntumasta.

- Se on kova ja napakka, Oinas kuvailee.

Citymarketin kalatiskillä asioinut Terhi Heino osti siikafileitä. Myöskään Heino ei kiinnittänyt huomiota kalan pyyntihetkeen.

- Ei tullut mieleen, kyllä luotan että tavara on hyvää, Heino sanoo.

Myynnissä 1-2 päivää

Rovaniemen Citymarketin kalavastaava Johanna Mujunen sanoo, että harvat kysyvät kalan pyyntipäivää. Asiakkaat kysyvät useimmiten, milloin kala on tullut kauppaan. Kalatukusta ja kalan myyjiltä tiedot tulevat myös poikkeuksetta liikkeelle.

Citymarketin tiskissä olevan Norjan lohen myyntiaika teuraaksitulosta on noin viisi päivää.

- Vuorokauden sisällä se on fileenä ja heti seuraavana päivänä se on meillä tiskillä eli noin kahdessa päivässä. Myyntiaika tiskillä on maksimissaan kaksi päivää, Mujunen sanoo.

Pakasteena tulevat kalat ovat asia erikseen. Kun kala tulee tiskiin, se myydään samana päivänä.

- Kun se on kertaalleen sulatettu, niin säilyvyys ei ole sama kuin tuoreella kalalla, Mujunen sanoo.

Menee roskiin

Kokonainen kala pilaantuu filettä nopeammin. Myös se on myynnissä ainoastaan vuorokauden. Sääntöjen vuoksi kalaa joudutaan heittämään roskakoriin.

- Niin tarkkaan ei pysty tilaamaan, että aina nappiin menisi.

Mujunen vakuuttaa, että suolattu ja marinoitu kala tehdään aina tuoreesta kalasta, eikä tiskiltä poistuvista fileistä.

- Ilman muuta tuoreesta kalasta, ehdottomasti.

Kommentoi aihetta

(2 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.

Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

tuoretta oli

Ilmoita asiattomasta kommentista

Minulle sattui kesällä Rovaniemeläisessä liikkeessä muoviin pakattu norjanlohifilee. Sen pakkauspäiväksi oli merkitty huominen päivä. Jätin ostamatta.


Sivusta seurannut

Ilmoita asiattomasta kommentista

Norjan lohen file säilytetään yleensä kokonaisena kylmiössä noin 4-5 vrk jotta se ehtii hieman lihalta pehmentyä minkä jälkeen se fileroidaan. Tämä siksi että että fileestä lähtee kyljen pikkuruodot helpommin pois. Joten kaupassa Norjan lohen file on yleensä 5-12vrk vanhaa. Ei ihme että se toisinaan saisee "sille" kun sen tuo kotiin

Tuoreimmat aiheesta: Lappi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä