Etelä-Karjala |

Hätkähdyttikö Suomen Marsalkka -elokuva?

Torstaina virallisesti julkistettu The Marshal of Finland, Suomen Marsalkka, on saanut osakseen paljon huomiota. Elokuvassa isänmaallista ikonia esittää tummaihoinen näyttelijä.

Jacky Vike (Mannerheim-elokuvan Kitty Linder) ja Telley Savalas Otieno (elokuvan Mannerheim).
Pääosan esittäjä on kenialainen Telley Savalas Otieno. Kuva: Yle

Suomen Marsalkka herätti keskustelua jo ennen julkistamistaan. Iltapäivälehdet ja muu media nostivat kohun siitä, että suomalaista, isänmaallista ikonia, esittää tummaihoinen näyttelijä. Pääosan esittäjä on kenialainen Telley Savalas Otieno. Elokuva kuvattiin Keniassa ja sen tekemiseen osallistui kenialainen tuotantoyhtiö.

Viimeksi suomalaisten Mannerheim-kuvaa koeteltiin laajemmin vuonna 2008, kun Katariina Lillqvistin nukkeanimaatio Uralin Perhonen kuvasi ylipäällikön näköisen miehen seksisuhteessa nuoren pojan kanssa.

Hätkähdyttikö Suomen Marsalkka -elokuva? Mitä mieltä olet elokuvan ympärillä jylläävästä kohusta?

Kommentoi aihetta

(12 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.

Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.


jaa-a

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kyllä on kumma juttu että Suomalaista historiaa kuvataan afrikassa ja että Suomalaista arvostettua historiallista henkilöä näyttelee tummaihoinen mies? Eihän tuossa nyt ole mitään järkeä. Sama kun elokuva Martin Luther Kingistä kuvattaisiin pohjoisnavalla ja tätä näyttelisi eskimo. Ei ole mitään rasistista sanoa ettei tämä nyt vaan sovi... En itse aio ainakaan katsoa tuota elokuvaa! Naurattaa vain koko idea. Tulee ennemminkin mieleen komedia kuin mikään historiallinen klippi..


Elämäntaiteilija

Ilmoita asiattomasta kommentista

Hyvät aiheet elävät vuosisadasta toiseen, ja samoista näytelmistä esitetään versioita, perinteisiä tai moderneja, kaikkialla. Toiset urputtavat, toiset tykkäävät esim. Lpr kesäteatterin Niskavuoresta.

Henkilökohtaisesti ajattelen, että tuskin olisin pätkääkään kiinnostunut perinteisestä Mannerheim-elokuvasta, mutta tämähän alkaa kutkuttaa!


Pärttyli

Ilmoita asiattomasta kommentista

Todella typeriä ja täysin tyhjänpäiväisiä molemmat,niin k Lillqvistin kuin tämä mustanmiehen Mannerheimia esittävä elokuva,ehkä tekijöillä etenkin KL ´: llä pahempaakin kaunaa Valkoista marsalkkaa kohtaan. Toivotaan että vielä tulisi todenmukainen korkeatasoinen elokuva marsalkasta.Kohtalaisen paljon Suomen eteen tehnyt mies.




Yle tuottaa freesiä mediaa!

Ilmoita asiattomasta kommentista

Lehdistötilaisuudessa huomasi muutaman toimittajan valistumattomuuden. Edes natsionalistit eivät voi kertoa kuinka taidetta tulee tehdä oikein. Suomen Marsalkka on mielestäni mielenkiintoisin suomalainen elokuva muutamaan vuoteen.


Lääkäri

Ilmoita asiattomasta kommentista

tämä on törkeää rasismia suomalaisuutta ja suomalaisia kohtaan.Taitaa olla jungnerin jäljiltä ylessä outoa porukkaa.en antaisi verorahojani yhtään tuohon roskaan.Yle alkaa olla surkeilla jäljillä.Tämä jos mikään lisää rasismia ja muukalaisvastaisuutta.Liekö ollut tarkoituskin.


Terveisiä kanalasta

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ajattelin tehdä luontodokumentin maakotkasta. Säästääkseni itseäni ja kustannuksia käytän kanaa kotkan tilalla, lintuja molemmat. Tämän ajattelin myydä Ylen luonto-ohjelmiin, tuskin yle tai katsojat huomaavat mitään eroa...

En halua maksaa senttiäkään yleveroa kyseisen laitoksen ylläpitämiseksi, 70-luku meni jo!


Ei käytetyn ajan arvoinen

Ilmoita asiattomasta kommentista

Tämä elokuva ei missään tapauksessa ollut katsomisen arvoinen, mutta katsoin sen loppuun, koska olin niin päättänyt. En muutenkaan seuraa saippuasarjoja (mitä tämä erehdyttävästi muistutti niistä näkemieni ohjelmamainosten perusteella), joten surffailin samalla toisessa ikkunassa muilla sivustoilla. Tässä projektissa ratsastettiin nolosti merkkihenkilön nimellä eivätkä tekijät selitä itseään tästä flopista selville vesille mitenkään, vaikka tekisivät sadan jakson selityssarjan ns. elokuvansa ympärille. Idea tarinaa kertovasta isoisästä oli tähän ok, toteutus vain oli huono, ikävä kyllä.

Tuoreimmat aiheesta: Etelä-Karjala

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä