Hattivatti on muumimukimamman suosikki
Karjalohjalainen Tove Slotte on tehnyt kuvituksen kymmeniin erilaisiin muumimukeihin viimeisen 20 vuoden aikana. Mukeista on tullut haluttuja keräilykohteita, mutta itse kuvittajaa satojen eurojen hinnat lähinnä hirvittävät.
Tove Slotte päätyi muumimukien kuvittajaksi osin sattumalta työskennellessään tuote- ja koristesuunnittelijana Arabian tehtaalla 80- ja 90-lukujen taitteessa. Sittemmin Slotte on kuvittanut yli 50 muumimukia. Slotte poimii kuva-aiheet Tove Janssonin alkuperäisistä piirustuksista ja muokkaa ne astioihin sopiviksi.
Muumimukeista on tullut vuosien varrella haluttuja keräilykohteita, joista maksetaan jopa satoja euroja. Slottea hintataso hirvittää.
- Minulle mukit ovat käyttöesineitä, en missään tapauksessa maksaisi niistä sellaisia summia! Enkä myöskään jemmaa edes niitä harvinaisimpia mukeja kaappiin, vaan ne ovat meillä kotona käytössä uudempien rinnalla, Slotte kertoo.
Kuvittajan suosikki on oranssi hattivattimuki
- Tämä on pirteänvärinen ja hattivatit ovat muumeissa vähän sellaisia persoonattomia hahmoja. Tässä mukissa ne kuitenkin istuvat kahvilla eli ne on kuvattu vähän eri tavalla kuin yleensä muumitarinoissa. Alunperin kuva on muumikirjasta "Kuinkas sitten kävikään?".
Minulle mukit ovat käyttöesineitä, en missään tapauksessa maksaisi niistä sellaisia summia!
Mukien lisäksi Slotten muumituotantoon kuuluu muun muassa saksia, laseja sekä kuusenkoristeita. Varsinkin keraamisten koriste-esineiden tekeminen saa Slotten innostumaan.
- Koska minä olen kuitenkin keraamikko koulutukseltani, niin kaikkein hauskinta on ollut tehdä muumifiguurien prototyyppejä. Silloin minä sain upottaa kädet saveen ja se oli todella nautinnollista työtä. En katsonut kelloa lainkaan vaan muovailin niitä pitkälle iltaan asti.
Muumimuki 22 vuotta -näyttely on avoinna Lohjan pääkirjastossa 10.12.2012 - 26.1.2013.
Tuoreimmat aiheesta: Helsinki
Miten tekijät pääsivät huoneisiin? Poliisi selvittää hotellivarkauksien sarjaa Helsingissä
Useiden helsinkiläisten hotellien huoneista on varastettu tavaraa toukokuun alkupuolella. Poliisilla ei toistaiseksi ole varmaa tietoa, miten huoneisiin on päästy sisälle.
Ohitustilanne johti Ahvenkosken kuolonkolariin
Kahden ihmisen hengen vaatíneessa onnettomuudessa oli mukana neljä henkilöautoa ja puoliperävaunullinen rekka. Onnettomuuspaikan läpi pääsee ajamaan yhtä kaistaa pitkin.
Poliisi julkaisi seksuaalirikoksesta epäillyn kuvan Facebookissa – tapauksesta huomautus
Apulaisoikeusasiamies Jussi Pajuojan mukaan kuvan julkaiseminen tiedotteessa oli perusteltua, jotta epäilty henkilö tavoitettaisiin. Tutkinnanjohtaja ei kuitenkaan ollut valinnut julkaisukanavaksi Facebookia.
Starbucks tulossa Akateemiseen kirjakauppaan?
Yle Radio 1:n Kultakuume-kulttuuriohjelman saamien tietojen mukaan maailman isoin kahvilaketju avaa kahvilan paraatipaikalle Helsingin keskustassa.
Kaksi kuoli onnettomuudessa valtatie 7:llä - liikenne poikki
Rekan ja kahden henkilöauton onnettomuus on vaatinut kahden ihmisen hengen Pyhtäällä. Lisäksi yksi ihminen on vakavasti loukkaantunut. Tie on suljettu liikenteeltä.
"Sadat ihmiset seuraavat suurennuslasin kanssa" – tunnettu näyttelijä järkyttyi Mätäjoen tuhosta
Ahkera kalamies Jasper Pääkkönen odottaa kiinnostuneena, kuinka liuotinvuodon aiheuttaja pitää lupauksensa.
Kuka roskaa Itämerta?
Kaksivuotinen projekti selvittää Itämeren rannoille ajelehtivien roskien alkuperää. Varsinainen jätepommi vasta kytee pinnan alla.
Ely selvittää Mätäjoen vuodon
Uudenmaan Ely-keskus alkaa selvittää Mätäjoen liuotinvuotoa. Ely-keskuksen ja Helsingin seudun ympäristöpalvelujen asiantuntijat tekevät torstaina tarkastuskäynnin vuotokohdalla.
Vaaralan kirkko myydään yrittäjälle
Vantaan Vaaaralan kirkko myydään yrittäjä Seppo Vihiselle perustettavan yrityksen lukuun. Vantaan seurakuntien yhteinen kirkkoneuvosto päätti asiasta keskiviikkona.
Testamenttaajat kaipaavat verosuunnittelua
Helsingissä pohditaan torstaina testamenttien verotusta. Veronmaksajain Keskusliiton Helsingin paikallisyhdistyksen järjestämässä veroillassa pureudutaan etenkin testamenttien verosuunnitteluun.
