Hauhon musiikkijuhlat kokeilee uutta ja toteuttaa toiveita
Hauhon musiikkijuhlat tekee musiikkimatkoja eri aikakausiin ja kulttuureihin. Uutta ovat sosiaalisen median toiveista koottu konsertti ja rajoja rikkova yhteistyö laulaja-lauluntekijä Samae Koskisen kanssa.
Varsinainen Hauhon musiikkijuhlien festivaalikausi alkaa tänään Markku Luolajan-Mikkolan konsertilla Rengon kirkossa. Hän esittää barokkimusiikkia neljällä eri soittimella. Keskiviikkona Vanajan kirkon konsertissa solistina on Pia Freund. Teemana on ranskalainen musiikki.
Torstaina Hattulan kirkon iltakonsertissa Virtuosi di Kuhmon ohjelmassa on klassismin ajan jousisinfonioita ja kamarimusiikkia.
Toiveita, kokeiluja ja ulkomaisia vieraita
Perjantaina Suistoklubilla esiintyvät Sister Flo:sta soolouralle lähtenyt lauluntekijä Samae Koskinen ja Hauhon festivaalikvartetti, akustis-elektroninen duo Hauras. Terassilla voi kuulla runoja Eino Leinon päivän hengessä.
- Uutena aluevaltauksena meillä on perjantai-ilta Hämeenlinnan Verkatehtaalla, cross-overina käydään aidan toisella puolella katselemassa toisentyyppistä musiikkia. Nykyajan muusikot ovat avarakatseisia, myös klassiset muusikot, kokeilemaan uutta. Duo Hauras on esimerkkinä nykyajan laaja-alaisuudesta ja genrejen ylityksistä. On kiva päästä soittamaan välillä aivan erilaista ja uutta. Se tuo leipätyöhön klassisen soittamiseen tuoreutta ja uutta virtaa.
- Totta kai somen hyödyntäminen on myös uusi juttu, perjantain toiveista kootun päiväkonsertin ohjelma onnistui hyvin, toivojat ovat tunteneet musiikkia ja hyvin tarkkaan toivoneet tiettyjä teoksia, kertoo Olli Kilpiö musiikkijuhlilta.
Hauhon musiikkijuhlien ensimmäiset ulkomaiset taitelijavieraat Rainer Moog, Hans D. Klaus ja Nerine Barrett esittelevät saksalaisen kielialueen musiikkia lauantaina. Päiväkonsertissa esiintyy Hauhon musiikkijuhlien Nuori Taiteilija 2012, Beata Antikainen esittää selloresitaalin.
Sellisti Mikko Ivars ja alttoviulisti Olli Kilpiö ovat perustaneet
Hauhon musiikkijuhlat vuonna 2001 ja ovat siitä lähtien toimineet sen
taiteellisina johtajina.
Tuoreimmat aiheesta: Häme
Rattijuoppo koukkasi ojan pohjalta ravintolaan poliisit perässä
Nuori mies suistui autonsa kanssa humalapäissään ojaan lauantaina Hauholla, mutta onnistui keplottelemaan ajokkinsa takaisin tielle ja jatkamaan paikalliseen ravintolaan.
Moottoripyöräveteraanit elvyttivät Aulangon ajojen muiston
Vuodesta 1954 alkaneet ja 1960-luvun alussa päättyneet keväiset Aulangon ajot olivat pienen kaupungin suurtapahtuma. Ne vetivät maan parhaiden ajajien lisäksi tuhansia ihmisiä. Ajot olivat jo lähes unohtuneet ja tiedon keruu niistä työlästä, kun veteraanit päättivät elvyttää kisan muiston.
Kurkitanssia jo 20 vuoden ajan
Kookka-kurki sukii pihalla sulkiaan. Sen on syytäkin, sillä lauantaina Humppilassa vietetään hänen 20-vuotissyntymäpäiviään. Lintuharrastaja Jouko Alhainen järjestää lauantaina Ravintolapäivänä kurki-kahvilan Kookka-kurjelleen.
Kovat ylinopeudet jatkuvat varalaskupaikalla
Kanta-Hämeessä Jokioisten varalaskupaikalla mitattu useita huikeita ylinopeuksia lähiviikkojen aikana.
BMX-pyöräily kehittää lapsen motoriikkaa
Bicycle Motocross eli BMX näyttää hurjalta, mutta sopii pienillekin lapsille. Laji auttaa lasta kehittämään motorisia taitojaan. BMX-harrastaja Antti Munnukka rohkaisee lapsia ja nuoria lajin pariin.
Kanta-Hämeen uudet ylioppilaat
Tänä keväänä ylioppilaaksi kirjoittaneiden nimet ovat oppilaitosten tiedossa tänään. Yle Häme julkaisee maakunnan uusien ylioppilaiden nimet sivustollaan.
Vilkkaasti liikennöidystä ja kapeasta 54-tiestä halutaan valtatie
Tammela haluaa merkittävästä raskaanliikenteen väylästä, kantatie 54:stä valtatien. Tie vaatii joka tapauksessa runsaasti parannustöitä, jotta se olisi turvallinen nykyisillä nopeuksilla. Suunnitelmat parannuksista ovat olemassa, ja jos tie muutettaisiin kantatiestä ylemmän luokan valtatieksi, sillä olisi merkitystä myös tehtäviin parannustöihin.
Tapio Wirkkalan muotoilusta ennennäkemättömän laaja näyttely
Huomattava määrä muotoilija Tapio Wirkkalan lasi- ja hopeaesineitä on esillä Suomen Lasimuseossa Riihimäellä. Näin laajasti Wirkkalan taidelasia ja hopeaa ei ole aiemmin ollut esillä.
Senaatista kivilinnan vuokraisäntä
Keskiaikainen Hämeen linna on saamassa uuden omistajan. Opetus- ja kulttuuriministeriön työryhmä esittää Hämeen keskiaikaisen linnan omistuksen siirtämistä Museovirastolta Senaatti-Kiinteistöille.
Kokki Teresa Välimäki kehottaa leikkimään ruualla
Lasten taidefestivaali Hippalot ruokkii tänä vuonna niin sielua kuin nälkääkin heinäkuussa Hämeenlinnassa. Taidetapahtuman kummi ja ruokaneuvonantaja, kokki Teresa Välimäki kehottaa vanhempia suhtautumaan lasten ruokailuun rennommin. Porsastella ei pidä, mutta ruokailun pitää olla mukavaa. Hippaloiden työpajoissa maistellaan muun muassa yrttejä ja maalataan suklaalla.
