Helsinki |

Heinäluoma: Vuokranantajien verotusta kevennettävä

Kansanedustaja Eero Heinäluoma (sd.) vaatii asuntojen vuokratulojen verottamisen keventämistä. Tällä voitaisiin Heinäluoman mukaan osaltaan helpottaa pääkaupunkiseudun vuokra-asuntotilannetta.

 Ylen aikaisen studiossa vieraina kansanedustajat Eero Heinäluoma (sd.), Maria Guzenina-Richardson (sd.) sekä Jan Vapaavuori (kok.). Toimittajana Satu Mustonen.
Video

Heinäluoman mukaan esimerkiksi Brysselissä on jopa halvempia vuokra-asuntoja kuin Helsingissä, ja osasyynä siihen on se, ettei vuokratuottoja käytännössä veroteta juuri lainkaan.

– Se voisi toimia vuokralaisten hyödyksi, kun tulisi asuntoja enemmän saataville, Heinäluoma perustelee näkemystään.

Myös asuntoministeri Jan Vapaavuori (kok.) pitää Heinäluoman ehdotusta harkitsemisen arvoisena. Sen sijaan omistusasumisen korkovähennysten poistamiselle Pasilan parlamentissa vierailleet kansanedustajat eivät lämpene.

Vapaavuoren mukaan korkovähennyksoikeuden poistamisella ei saada merkittävää tasausta aikaiseksi vuokralla asujien ja omistusasujien kesken, jos sitä ei poistettaisi omistusasujilta kokonaan. Tämä ei kuitenkaan ole ministerin mukaan järkevää.

Myös SDP:n kansanedustajat Heinäluoma ja Maria Guzenina-Richardson vastustavat korkovähennysoikeuden poistamista.

Ongelmanratkaisu vielä kaukana

Ylen aikaisen ja Uudenmaan uutisten Pasilan parlamentissa vierailleet kansanedustajat myöntävät ettei asumisen ongelmiin ole löydetty viisasten kiveä, jolla tilannetta voitaisiin helpottaa.

– Olen tässä nyt kolme vuotta yrittänyt asiaa pohtia asuntoministerinä eikä yksittäistä ratkaisua tunnu löytyvän, Vapaavuori myöntää.

– Kun on kymmeniä vuosia rakennettu liian vähän, näin käy. Kaikki mistä on pulaa, sen hinta tuppaa nousemaan.

Rakentamisen keskittyminen ongelmana

Yhtenä ongelmana kansanedustajat pitävät rakentamisen keskittymistä pääkaupunkiseudulla parille suurelle rakennusliikkeelle.

– Ei se paljoa lohduta, että kaikkialla maailman metropoleissa on sama tilanne. Osin on kysymys liian pienestä kilpailusta rakennusalalla sekä väärin menneistä rakennusmääräyksistä, ministeri sanoo.

– Meille on syntynyt muutaman rakennusyhtiön tilanne, eli he pystyvät päättämään hinnan ja jos hinta on alhaalla, rakentaminen loppuu. Pitäisi saada paljon pientalorakentamista, jossa pienemmät yhtiöt pääsevät laajentumaan, ja sitä myötä tulisi lisää kilpailua, Heinäluoma sanoo.

Maria Guzenina-Richardson vaatii myös Työeläkeyhtiöiltä aktiivisempaa osallistumista vuokra-asuntojen rakentamiseen.

Kommentoi aihetta

(5 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.

Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Meri

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ovatko Heinäluoma ja Vapaavuori ihan pihalla? Eihän vuokra-asuntojen määrä kasva tuolla ehdotuksella. Sehän olisi vain tulonsiirtoa vuokranantajille ja asuntosijoittajille!


R-eal

Ilmoita asiattomasta kommentista

Käsi ylös, kuka uskoo, että vuokranantajat laskisivat vapaaehtoisesti vuokria - eivätkä pistäisi kevennystä kokonaisuudessaan omaan taskuunsa?


perintövero

Ilmoita asiattomasta kommentista

Heinäluoma on pöhkö. Kyllä asumiskustannuksiin vaikuttaa lämmitys ja energiaverot sun muut velvoitteet täällä enemmän kuin etelämmässä eikä tarvitse kuvitella että vain omistusasujat maksavat lämmityksestä ja kiinteistöveroista.



Paavo

Ilmoita asiattomasta kommentista

Oliskohan oma lehmä ojassa heinäluomalla kun haluaa veroja kevennettävän.kaikki on niin ahneita ettei yleisesti ottaen veronkevennykset toimi suomessa

Tuoreimmat aiheesta: Helsinki

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä