Helsinki |

Helsingin valtuutetut jarruttelevat Guggenheim-vauhtia

Guggenheim-päätöksenteon kireä aikataulu herättää jyrkkää vastarintaa Helsingin valtuutettujen joukossa. Museon aiesopimus tuodaan kaupunginhallituksen käsittelyyn jo 30. päivä tammikuuta, mutta valtuustoryhmät eivät vielä ole päässeet tutustumaan sen lopulliseen sisältöön.

Näkymä New Yorkin Guggenheim-museosta
Näkymä New Yorkin Guggenheim-museosta Kuva: Justin Lane / EPA

Erityisesti sosiaalidemokraattien ryhmä pitää aikataulua kohtuuttomana ja tulee puheenjohtajansa Jorma Bergholmin mukaan vaatimaan laajaa, ainakin pari kuukautta kestävää lausuntokierrosta ennen kuin on valmis päättämään museosta.

- Ryhmän kantaa ei ole vielä päätetty, mutta sen verran voi sanoa, että ryhmässä on hyvin vahvoilla käsitys, ettei aikataulu ole asianmukainen tai kohtuullinen, koska asia on monitahoinen kulttuurisesti ja elinkeinoelämälle ja kyse on isoista rahoista.

Bergholmin mukaan sekä valtuutettujen että lautakuntien jäsenten pitää ehtiä perehtyä kaikkiin asiakirjoihin ja saada rauhassa harkita kantojaan. Aikataulu ei saa lausuntokierroksella olla niin tiukka, ettei asiaa voisi kertaalleen jättää pöydälle myös lautakunnissa.

- Suurin ongelma on se, että olemme saaneet vasta luonnoksen Pajusen esityksestä ilman mitään liitteitä. Esimerkiksi 186-sivuista selvitystä ei ole vieläkään saatavilla suomeksi ja siinä on paljon erikoistermejä. Ei voi olettaa että ihmiset osaisivat niin hyvin englantia, Bergholm toteaa.

Myös vihreät rukkaisivat aikataulua

Myös Vihreissä on haluja lähettää aiesopimus lausuntokierrokselle, mutta he haluaisivat hoitaa sen nopeutetulla aikataululla, kertoo valtuustoryhmän puheenjohtaja Ville Ylikahri.

- Odotamme avoimin mielin ensi viikkoa, jolloin saamme lopullinen esityksen, jossa aiesopimus on mukana ja koko selvitys käännettynä. Mahdollinen lausuntokierros pitäisi toteuttaa, mutta se voisi tapahtua rivakkaan tahtiin, noin kuukaudessa.

Kokoomusryhmän vetäjä Tatu Rauhamäki ei suoralta kädeltä torju aikataulun venyttämistä.

- Meillä on monenlaista kantaa ryhmässä osa johtuu avoimista asioista, että ei tiedetä yksityisen rahoituksen osuutta, ei valtion kantaa, eikä vielä ole varmuutta siitä, mikä on sanktiomaksu, jos hankkeesta irtaudutaan myöhemmin.

Rauhamäen mukaan lähtökohtaista suhtautumista Guggenheimiin on kuitenkin ollut aikaa pohtia ja nyt pitää keskittyä siihen, mitkä ovat kustannukset ja sanktiot siitä, mikäli aiesopimuksen solmimisen jälkeen seuraava valtuusto päättäisikin jättää museon rakentamatta.

- Tieto siitä, että Guggenheimia selvitellään, on ollut jo vuoden ajan. Siitä arvoasetelmasta, onko museo hyvä vai ei, on ollut aikaa keskustella. Periaatteellisella tasolla keskustelua on jo käyty.

Valtuustoryhmien tulisi näillä näkymin olla valmiita lausumaan mielipiteensä Guggenheimista ennen helmikuun kuudetta päivää, jolloin asiasta viimeistään on tarkoitus päättää kaupunginhallituksessa.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Helsinki

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä