Hirvikärpänen asettui taloksi paidan alle Lautiosaaressa
Keminmaalainen marjastajan paidan sisään tarttui puolukkametsässä ei-toivottu tuliainen: hirvikärpänen. Tutkija vahvisti lajintunnistuksen ja sen, että ikävä mönkiäinen leviää Lappiinkin turistien mukana.
Keminmaalainen marjastaja säikähti pahan kerran, kun puolukkametsästä tuli myötäjäisinä paidan sisällä hirvikärpänen. Aluksi analyysi oli vain vieno oletus, mutta Oulun yliopiston biologian laitoksen professori Arja Kaitala vahvistaa löydöksen.
Tosin kyllä luvaton muuttaja sai huutia paidan isännältä ja mahdollisesta lähimailla majailevasta kärpäsnaaraasta tuli "leski".
Yle Perämeri lähetti marjanpoimijalta saamansa kuvat "ökkömönkiäisestä" Ouluun.
- Lähes sataprosenttisella varmuudella havainto on oikea. Hirvikärpäsen saattaa sekoittaa lintukärpäseen, mutta tämän luvattoman paidan alle pesijän tuntomerkit sopivat pahamaineiseen hirviloiseen, Kaitala vahvistaa.
Hirvikärpäsen siivet sojottavat suoraan taakse, kun taas lintukärpäsellä sivuille. Lintukärpäsen siipisuonet ovat tummemman ruskeat kuin tällä teidän eppäilyllä, Kaitala tarkentaa tuntomerkkejä.
Hyvä havainto - huono juttu
Professori Kaitala pitää havaintoa valitettavana, vaikka muistuttaakin, että otus leviää aika nihkeästi. Tähän saakka runsaampia havaintoja pohjoisessa on tehty Iin, Ranuan ja Kuusamon alueilla.
Pohjoisin havainto yhdestä yksilöstä on tehty Kolarissa. Sekin oli sinkku, joten sikiäminen ei helpolla onnistu. Se, että nyt löydös tehtiin Meri-Lapissa, ei ole lainkaan harvinainen tai outo tapaus.
- Hirvikärpänen tarvitsee eri sukupuolta olevan elämänkumppanin jatkaakseen sukuaan ja ilkeilyään, Kaitala huomauttaa.
Turistien mukana heidän tietämättään
Arja Kaitalan mukaan hirvikärpänen on todella hyvä selviämään melkein missä vain ja ilman isäntääkin.
- Se pystyy olemaan jopa kuukauden kylmässä autossa ja liftaa etelästä matkailijoiden mukana pohjoiseen, mittailee professori Kaitala vihulaisensa ominaisuuksia.
"Siivetönnä en voi lentää"
Ne yksilöt jotka turistien matkassa tulevat ovat yleensä siivettömiä, eivätkä levitä kantaa pohjoisessa. Havaintoja turistihirvikärpäsistä on tullut Sevettiä myöten.
Toki loinen leviää myös hirvien kropassa niiden vaelluksilla pohjoisen suuntaan. Kärpäsen toukat ovat myös hyvin kylmää sietävä, joten sekin edesauttaa niiden valloitusretkiä.
Poron matkassa tulee kuolema
- Poro on eläin joka on pysäyttänyt hirvikärpäsen runsaamman leviämisen. Loinen tarttuu toki poroonkin ja aiheuttaa eläimelle hieman hankaluuksia, muttei pysty sen matkassa lisääntymään kunnolla, pohtii professori Arja Kaitala viime aikaisia tutkimustietoja.
Tuoreimmat aiheesta: Perämeri
Simon hakeosuuskunta tuottaa lähienergiaa
Simo kuntakeskuksessa huomattava osa kunnan julkisista rakennuksista lämpenee lähienergialla, sillä lämpö tehdään pienvoimalassa ja paikallisin voimin haketetusta simolaisesta puusta.
Tulvahuippua odotetaan ensi viikolle
Lapin tulvien odotetaan olevan huipussaan alkuviikolla. Sään nopea lämpeneminen on nopeuttanut lumen sulamista ja nostanut jokien virtaamia Länsi- ja Pohjois-Lapissa.
Legendaarinen Lapin tanssijoiden keidas kaunistui
Lavatanssikesä käynnistyy Lapissa, kun Suukosken Keidas avaa ovensa Tervolan Koivussa lauantaina. Suukosken lavan uusi isäntä Paavo Huuskonen odottaa vilkasta tanssikesää.
Kemin kaksoismurhasta elinkautinen
Kemi-Tornion käräjäoikeus on tuominnut kemiläismiehen elinkautiseen vankeuteen kahdesta murhasta. Vuonna 1949 syntynyt mies surmasi entisen vaimonsa ja tämän uuden miesystävän viime lokakuussa ampumalla molempia lähietäisyydeltä useita kertoja.
Kittilä kohotti valmiutta tulvan varalta
Kittilässä kohotettiin perjantaina valmiustilaa tulva-uhkan varalta. Kittilässä varaudutaan nyt vahinkorajat ylittävään tulvaan.
Meri-Lapin uudet ylioppilaat
Löydä kevään uusien ylioppilaiden nimet sivultamme. Yle Perämeri toivottaa onnea valkolakkien johdosta!
Tänään tuomio Vilmilän kaksoissurmasta
Syytetty surmasi viime lokakuussa entisen vaimonsa ja tämän miesystävän ampumalla heitä molempia lukuisia kertoja lähietäisyydeltä eri puolille vartaloa. Teon päämotiivina pidetään mustasukkaisuutta.
Suomen suurimpien tuulimyllyjen tornit rakenteilla
Simon Leipiöön nousevan uuden tuulipuiston myllyjen lavat nousevat ylimmillään yli 200 metrin korkeuteen. Tuuliwatin tuulivoimapäällikkö Antti Kettusen mukaan myllyjen pitäisi olla tuotannossa loppuvuodesta.
Rajakiiri uskoo yhä Tornion merituulivoimapuistoon
Tornioon merituulivoimapuistoa valmistelevassa Rajakiiri Oy:ssä uskotaan hankkeen toteutumiseen, vaikka teknisten palvelujen lautakunta yllättäen esittikin kaupunginhallitukselle Röyttän edustan tuulipuiston osayleiskaavan hylkäämistä.
Lapin sääskikesä riippuu loppukevään sateista
Sääskikesästä tulee Lapissa runsas, mikäli loppukevät on sateinen ja kostea. Suojelubiologi Jukka Salmela Metsähallituksen Lapin luontopalveluista muistuttaa, että hyttysmääriä on vaikea ennustaa ja alueelliset erot ovat Lapissa suuria.

Kommentoi aihetta
(5 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.
Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Muotkatunturilla 90-luvulla
Ilmoita asiattomasta kommentista90-luvun lopulla Muotkatunturin erämaassa vaeltaessa tuommoinen ökkömönkiäinen lennähti vastaan. Sitä silloin ihmeteltiin. Voipi tietysti olla lintukärpänenkin, jos se on samanlainen litteä ja mahdoton nujerrettavaksi.
ei uutta auringon alla
Ilmoita asiattomasta kommentistaSamaisia hirvikärpäsiä on löytynyt jo pari vuotta sitten samoilta seutuvilta.Paras anti oli sienireissun jälkeen 11 kpl hiuksista ja vaatteista.On sitkashenkinen epeli!
väliaikainenisäntä
Ilmoita asiattomasta kommentistaKuis sattuki, mieki pongasin tukasta hirvikäpäsen tällä viikolla. Tarttui mukaan simosta. Kyseinen otus kuoli eikä aiheuttanut uutista.
Luonnos eläjä
Ilmoita asiattomasta kommentistaOl nää nyt sitte lintu- tai hirvikärpäne,yks lysti ja nyky ihmiste jonnii joutavvaa turhaa hienostelluu.Ite oon sovinnos luonno kansa,enkä huomaa kesähyönteisii,ko muitte valituksest-Pittää olla ärtsy ampiisen,tahi käärmee pisto,ennen ko huomaan,eikä kummankaan pisto aiheuta hetkellist poltteluu enempää!
marjanpoimija
Ilmoita asiattomasta kommentistaSain Simossa marjamettässä pari tuollaista hiuksiini. Heille kävi aika huonosti!