Kainuu |

Hopeakaivoksen ympäristölupa lykkääntyy

Sotkamon Taivaljärven hopeakaivoksen ympäristölupakäsittely viivästyy. Lupaviranomainen joutuu pyytämään lisäselvityksiä kaivoksen suunnitelmista muun muassa vesien ja jätteiden hallinnasta, ympäristöriskien kartoituksesta ja päästötarkkailusuunnitelmista.

Kaivosyhtiö Sotkamo Silver jätti ympäristölupahakemuksen Taivaljärven kaivoksesta kesäkuun lopussa. Luvan hakemisen yhteydessä hakemuksesta puuttui liitteitä, joita Pohjois-Suomen aluehallintovirasto joutuu nyt erikseen pyytämään.

Lupapäätöksen käsittely kestää vajaan vuoden siitä, kun kaikki lisäselvitykset on saatu.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kainuu

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä