Huvitus-äiti sai lapsensa maahan
Alkuperäinen Huvitus-omenalajikkeen kantaäitipuu löytyi muutama vuosi sitten Pöytyän Yläneeltä. Löydöstä lähti liikkeelle MTT:n hanke, jolla pyritään löytämään kantaomenapuita ympäri Suomea. Huvitus on suosittu omenan risteytysvanhempi.
Antton Korvan perinnepuutarhassa eletään jännittäviä hetkiä. Yläneläisen kasvitieteilijän kunniaksi pystytetty puutarha saa kaksi uutta asukkia.
Vuonna 2009 löydetystä, alkuperäisestä Huvitus-omenapuusta varrettu taimi istutetaan puutarhan yläkulman multaan. Vierelleen se saa pölyttäjäksi valkojyllinki-omenapuun. Molemmat ovat yläneläistä alkuperää.
- Valkojyllinki yrittää jo kasvattaa kukkaa. Huvitus saa tästä reippaan sulhasen, nauraa taimea kasvattanut MTT:n Piikkiön tutkimusmestari Hilma Kinnanen.
Huvitus on erittäin talvikestävä lajike ja sitä on käytetty paljon risteytysvanhempana. Pohjoisimmat puut kasvavat Sallan korkeudella.
Kuolleeksi luultu puu elää
Huvitus löytyi yläneläisen torpparin Juho Korpelan metsittyneen pihan raunioista. Korpelan kerrotaan aikoinaan istuttaneen puun Huvituksen tilalta saadusta ulkomaisen omenalajikkeen siemenestä. Puu todennettiin lajikkeen kantaäidiksi MTT:n tekemien DNA-testien perusteella.
- Teimme tutkimusta alkuperäisistä maatiaiskasveista Juho Korpelan entisellä pihamaalla, emmekä aluksi huomanneet koko puuta. Alueen nykyinen omistaja kuitenkin kertoi, että pihalla on myös omenapuu. Tulimme seuraavana päivänä takaisin ja löysimme puun, jonka oli luultu jo kuolleen. Puusta kuitenkin versoi oksia, kertoo puun löytövaiheista MTT:n tutkija Maarit Heinonen.
Huvitusäitipuun lapsella on jo sulhanen.
- Tekniset ongelmat viivästyttivät DNA-tutkimusta ja ehti kulua pari vuotta, ennen kuin testit osoittivat kyseessä todella olevan alkuperäisen Huvitus-omenapuun.
Nyt puun juuresta on otettu näytteitä, jolla pyritään selvittämään, onko kyseessä siemenestä kasvanut puu.
Emopuita etsitään ympäri Suomea
MTT:llä innostuttiin Huvitus-löydöstä niin, että nyt halutaan löytää muualtakin Suomesta kantaomenapuita. Tavoitteena on, että paikkakunta saisi oman nimikkopuunsa. Huvituksen lisäksi haussa on ainakin Pieksämäki-puu, Piispan omena Mikkelistä ja Lantun talvi Sysmästä.
Tuoreimmat aiheesta: Turku
Rintojen poisto on rankka päätös
Turun yliopistollisessa sairaalassa on tehty yksittäisiä molempien rintojen poistoja rintasyöpäriskin vuoksi. Taustalla on harvinainen geeni, jonka olemassaoloa voi epäillä suvussa esiintyvien useiden rintasyöpätapausten vuoksi. Leikkaus vähentää syöpäriskiä tehokkaasti, mutta ei kokonaan.
Ilmaisissa rokotuksissa punnitaan hyöty ja kustannukset
THL:n työryhmä suosittaa puutiasaivokuumerokotusten sisällyttämistä kansalliseen rokotusohjelmaan aiempaa laajemmin. Tällä hetkellä ilmaisen rokotuksen saa vain Ahvenamaalla. Tartuntatilastojen perusteella rokotuksia kannattaisi antaa myös Simossa, Kemissä ja Paraisilla.
Ökyautot Turussa - poliisi huolissaan ylinopeuksista
Maanantaina Turussa nähtävä Gumball 3000 on edellisillä Suomen vierailuillaan herättänyt huomiota sekä eksoottisilla autoilla että raskailla kaasujaloilla.
Lentokone laskeutui Turkuun yhdellä moottorilla
Turun lentokentälle laskeutunut lentokone joutui vaaratilanteeseen, kun toinen koneen moottoreista sammui ennen laskeutumista. Viasta huolimatta laskeutuminen oli onnistunut.
Etsintäkuulutettu jäi kiinni - epäillään tapon yrityksestä
Varsinais-Suomen poliisin etsintäkuuluttama, tapon yrityksestä epäilty 36-vuotias mies on otettu kiinni.
Yliluonnolliset kokemukset tutkijoiden syyniin
Turun yliopistossa alkaa kolme Suomen Akatemian rahoittamaa tutkimusprojektia, joilla pureudutaan ihmismielen syövereihin.
Turun Tyttöjen Talossa herkutellaan suklaalla ravintolapäivänä
Suklaaherkkujen ohella vierailijat voivat tutustua Turun Tyttöjen Talon ensimmäisissä avoimissa ovissa talon toimintaan.
Turussa rikottiin kevään lämpöennätys: +26,9
Ukkoskuuroja saadaan viikonlopun aikana Etelä- ja Keski-Suomessa.
Pantteri-patsas jälleen Loimaalle - Bisons mestaruusjuhlissa
Loimaan Bisons pudotti kotkalaisen KTP-Basketin kyydistään ja voitti näin jälleen miesten korisliigan mestaruuden.
Salama sytytti tulipalon Loimaalla
Vaarana oli, että tuli leviää hallirakennuksesta asuintaloon.
