Etelä-Savo |

Hyttysten karkottamisessa ei pelätä rahanmenoa

500-1000 euron arvoiset hyttysansat ovat olleet tämän kesän hittituote. Ansat loppuivat maahantuojiltakin jo alkukesästä.

Hyttysansa
Tällainen tuhannen euron hyttysansa on ollut niin kysytty, että monet kaupat ovat myyneet tuotteen loppuun.

Hyttysten karkottamiseen ollaan valmiita laittamaan yhä suurempia summia rahaa. Tänä kesänä jopa tuhat euroa maksaneet hyttysansat ovat menneet kaupaksi kuin kuumille kiville, ja ansat loppuivat maahantuojiltakin jo alkukesästä.

- Nyt ei enää ole myydä kuin pieniä hyttysansoja, jotka pitävät noin 15-20 neliötä eli pation tai terassin  hyttysvapaana. Tai sitten voi laittaa sen vyölaukkuun, jonka voi ottaa mukaan vaikka marjametsään, Mikkelin Agrimarketin myyjä Jukka Harmoinen kertoo.

Tonnin hyttysansalla pitäisi pysyä ininästä vapaana kokonainen piha, noin 4000 neliötä. Ja kokemukset ansoista ovat hyviä.

- Yksikin mies osti ensin kotipihaansa sellaisen 500 euron laitteen ja tuli parin viikon päästä hakemaan toisenkin mökilleen. Ei 500 euroa viitsisi maksaa kahta kertaa sellaisesta mikä ei toimi, Harmoinen kertoo.

Hyttysansassa on houkutuspanos, joka nestekaasupullon avulla houkuttaa naarasitikat pienen verkon sisään. Ja kun naarasitikat on poissa pelistä, ei kantakaan enää kehity.

Hyttysansoja oli markkinoilla jo viime vuonna, mutta tänä kesänä suosio yllätti.

- Me varattiin sitä 498€ maksanutta mallia omasta mielestä reilusti, muta sekin loppui kesken. Kyllä se yllätti maahantuojat ja kaikki miten mahdoton kysyntä ansoilla on.

 

Tuoreimmat aiheesta: Etelä-Savo

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä