Turku |

Ilotulitteita vain aikuisille

Ilotulitteita saa myydä enää vain aikuisille. Uusien määräysten mukaan myös tähtisadetikkujen ja papattien ostamiseen vaaditaan ikää 18 vuotta. Mikäli poliisi löytää alaikäisiltä ilotulitteita, ne otetaan haltuun.

Kuva: Minna Salomäenpää/YLE

Uusi vuosi on poliisille kiireistä aikaa. Silti alaikäisten ilotulitteisiin puututaan napakasti, kertoo ylikomisario Timo Malinen Turun poliisista.

- Aikaisempina vuosina on totuttu tekemään niin, että jos alaikäisiltä tavataan ilotulitteita tai muita pyroteknisiä välineitä, niin poliisi ottaa ne poliisilain perusteella haltuunsa, sanoo Malinen.

Poliisi toimittaa ilotulitteet poliisiin varastoon.

- Sen jälkeen näihin rikkomuksiin syyllistyneisiin kohdistetaan joko rangaistustoimenpiteitä tai otetaan vanhempiin yhteyttä, selvittää Malinen.

Keskustan rakettikielto purrut

Pelastuslaitoksella iloitaan siitä, että pari vuotta kokeiltu Turun keskustan rakettikielto on purrut. Varsinaisia raketeista syttyneitä tulipaloja ei ole ollut.

Myös muut kaupungit ovat halunneet mukaan: kiellon piirissä ovat nyt myös Uusikaupunki ja Naantali.

Pelastuspäällikkö Raimo Aarnio Varsinais-Suomen Pelastuslaitokselta kertoo, että moni muukin kaupunki olisi halunnut mukaan.

- Meille on tullut lukuisia anomuksia, että kieltoaluetta haluttaisiin laajentaa. Tämä asia on tottakai otettu vakavasti, sanoo Aarnio.

Pelastuslaitos on käynyt neuvotteluja mm. poliisin kanssa, mutta tänä vuonna muita keskustoja ei otettu kieltoon mukaan. Syynä ovat uudet ilotulitemääräykset.

- Nyt tultiin siihen tulokseen että katsotaan ensin tämän lakimuutoksen vaikutukset, ja sitten ensi vuonna arvioidaan uudestaan, sanoo Aarnio.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Turku

Juuri nyt

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä