Savo |

Ilvesten erillislaskennat jatkumassa

Ilvesten määrästä eri puolella maata saadaan tarkempaa tietoa mahdollisesti ensi talvena. Erillislaskentaa tehdään mikäli rahoitusta löytyy. Laskennat tukevat ilvesten perinteistä havainnointia.

Kaksi ilvestä lumisessa metsässä.
Kuva: Yle

Ilvesten määrän erillislaskennat saattavat jatkua ensi talvena. Suomen Metsästäjäliitto kertoo internetsivuillaan, että laskentojen jatkaminen riippuu siitä, saadaanko niihin hankerahoitusta maa- ja metsätalousministeriöltä.

Viime talvena ilveksiä laskettiin muun muassa Etelä-ja Pohjois-Savossa sekä Keski-Suomessa, Satakunnassa ja Itä-Uudellamaalla. Riista- ja kalatalouden ilvestutkija Katja Holmalan mukaan samoilla alueilla ei kuitenkaan kannata toistaa laskentaa kuin 3 - 5 vuoden välein.

Uusi ilvessukupolvi tulee lisääntymisikään kolmessa vuodessa, minkä jälkeen nähtävissä on myös aiempien vuosien metsästyksen vaikutus. Ilveslaskennalla saadaan perinteistä havainnointijärjestelmää tarkentavaa ja tukevaa tietoa.

Metsästäjäliiton mukaan etenkin Keski-Suomessa ja Pohjois-Savossa viime talven laskenta osoitti, että alueilla oli ilvespentueita paljon enemmän kuin aiemmin oli ilmoitettu.

Tuoreimmat aiheesta: Savo

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä