Savo |

Influenssa on levinnyt Pohjois-Savoon

Talven ensimmäiset influenssatapaukset on diagnosoitu Pohjois-Savossa. Kausi-influenssan odotetaan leviävän maakuntaan laajemmin lähiviikkoina. Sen sijaan mykoplasmainfektiot ovat vähentyneet.

Verikoe
Kuva: YLE Etelä-Karjala

Vakavia, sairaalahoitoa vaativia mykoplasmatartuntoja on ollut Kuopion yliopistollisessa sairaalassa talven aikana muutamia.

Laajoja vatsatautiepidemioita ei ole vielä ollut, ja ne tulevat yleensäkin vasta lopputalvesta. Vatsatautia aiheuttavat muun muassa noro- ja rotavirukset.

Lähteet:
YLE Savo

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Savo

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä