Ulkomaat |

Intiaaniheimo haastaa olutjättejä oikeuteen

Yhdysvaltain Etelä-Dakotassa alkuperäisväestöön kuuluva Oglala Sioux -heimo aikoo haastaa maailman suurimpia olutvalmistajia oikeuteen. Heimo syyttää yhtiöitä alkoholiongelmien tarkoituksellisesta pahentamisesta Pine Ridgen reservaatissa.

Etelä-Dakotan Pine Ridgen reservaatin Oglala Sioux't kertoivat torstaina aikovansa vaatia 500 miljoonaa dollaria viideltä kansainväliseltä olutvalmistajalta. Rahoja vaaditaan terveydenhuollon, sosiaalisten palvelujen ja lastenhuollon aiheuttamiin kuluihin, jotka johtuvat kroonisesta alkoholismista reservaatissa.

Kanteessa vastaajiksi mainitaan olutjätit Anheuser-Busch, SAB Miller, Molson Coors, MillerCoors ja Pabst. Heimo haastaa oikeuteen lisäksi neljä reservaatin lähistöllä Nebraskan Whiteclayssa sijaitsevaa olutmyymälää. Etelä-Dakotan rajalla - ja lähellä Pine Ridge reservaattia - sijaitsevassa Whiteclayssa asuu vain noin kymmenkunta ihmistä, mutta siellä myydään jopa viisi miljoona oluttölkkiä vuosittain.

Pine Ridge -reservaatti on kärsinyt alkoholismista ja köyhyydestä jo sukupolvien ajan. Alueella astui voimaan alkoholikielto vuonna 1832. Alkoholi laillistettiin reservaatissa jälleen 1970, mutta kielto palautettiin voimaan vain muutama kuukausi myöhemmin.

Kanteessa kerrotaan joka neljännen reservaatissa syntyvän lapsen kärsivän sikiön alkoholioireyhtymästä. Eliniänodote reservaatissa on noin 45-52 vuotta, kun se muualla Pohjois-Amerikassa on 77,5 vuotta.

Lähteet:
Reuters, AP
  • Tiina Forsberg Tiina Forsberg Yle Uutiset

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä