Ulkomaat |

Iran telotti kurdiaktivisteja

Iran on telottanut viisi kurdiaktivistia. Teloitetut, neljä miestä ja yksi nainen tuomittiin kuolemaan vuonna 2008 rikoksista islamia ja iranin valtiota vastaan.

Teloitetut olivat osallistuneet hallituksen vastaisiin pommi-iskuihin ja heillä oli yhteyksiä kurdien itsenäisyyttä ajavaan PKK-puolueeseen.

Iran teloitti viime vuonna ainakin 270 ihmistä. Tämän vuoden aikana teloituksia on toteutettu yli 60. Käytäntöä perustellaan yleisen turvallisuuden ylläpitämisellä.

Lähteet:
AFP, AP

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä