Savo |

Itä-Suomen yliopisto etsii rahoitusta

Yhdistyvillä Joensuun ja Kuopion yliopistoilla alkaa varainhankintakampanja, jolla kootaan yksityistä pääomaa. Kuopion yliopistorahastoon on jo saatu koottua 270 000 euroa.

Yliopistojen oma varainhankinta korostuu merkittävästi syksyllä, kun uusi yliopistolaki tulee voimaan. Lakimuutoksessa yliopistot irtautuvat valtion budjettitaloudesta.

Joensuussa ja Kuopiossa on käynnistetty varainhankintakampanja ensi vuoden alusta aloittavan Itä-Suomen yliopiston toiminnan tukemiseksi.

Joensuun ja Kuopion yliopistojen on kerättävä lahjoituksilla yhteensä miljoona euroa ensi vuoden loppuun mennessä. Jos summa saadaan kasaan, valtio lisää Itä-Suomen yliopiston peruspääomaa kartuttavaan pottiin kaksi ja puoli miljoonaa euroa.

Kuopio harppoo kohti tavoitesummaa

Kuopiossa rahankeruuseen otettiin varaslähtö jo viime kesänä. Kuopiossa yliopistorahastoon onkin kertynyt lahjoituksia alueen yrityksiltä ja yhdistyksiltä jo vajaat 300 000 euroa.

Yksi lahjoittajista on Muotoiluakatemian perustaja eli Kuopion Rouvasväenyhdistys.

- Omalta osaltamme me lahjoittajat olemme olleet näyttämässä esimerkkiä muille. Nyt yliopistolaki vaatiikin tätä tulevaisuudessa, sanoo Kuopion Rouvasväenyhdistyksen toimitusjohtaja Eija Vähälä.

Varainhankintaan ollaan käymässä uudella tarmolla. Lahjoituksia pyydetään aktiivisesti niin yrityksiltä kuin yhteisöiltäkin.

Kuopion yliopiston rehtori Matti Uusituvan mukaan yliopisto muun muassa tekee tiivistä yhteistyötä kauppakamarien kanssa ja yrityksiä lähestytään suoraan sekä Itä-Suomessa, että kansallisesti.

- Kyllä tähän nyt pannaan aika tavalla paukkuja, Uusitupa toteaa.

Miljoona ei mahdoton

Toistaiseksi on vielä epäselvää, mitä valtion tuelle tapahtuu, jos vaadittavaa miljoonan euron pääomaa ei saataisikaan haalituksi kasaan.

Yliopistoissa tilanne ei tunnu juurikaan huolettavan. Kuopion yliopiston rehtori Matti Uusitupa uskoo, että raha täytyy saada kerättyä Itä-Suomesta. Jos lähelle miljoonaa euroa päästään, loppuraha kaivetaan rehtorin mukaan mistä tahansa.

- En minä näe edes mahdollisena, että sitä miljoonaa euroa ei saataisi kasaan, Uusitupa sanoo.

Lähteet:
YLE Savo

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Savo

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä