Turku |

Jäätyneitä putkia sulatetaan täyttä höyryä

Pakkaskeli on jälleen pannut vedenjakelun paikoin jäihin. Kun vesiputket ovat jäässä, on parempi turvautua ammattilaisen apuun, ellei tiedä tarkkaan, mitä on tekemässä. Paras aika suojautua jääkaudelta on kesällä.

Putkimies Ar Karlsson ja Onni-koira tarkistavat, että omasta hanasta juoksee hyvin vettä.
Putkimies Ar Karlsson ja Onni-koira tarkistavat, että omasta hanasta juoksee hyvin vettä. Kuva: YLE / Jouni Koutonen

Edestakaisin sahaava pakkanen on saanut jälleen vesiputket paukkumaan eri puolilla Varsinais-Suomea. Vedentulo on tyrehtynyt niin yksittäisiltä pientaloasukkailta kuin kokonaisilta asuinalueiltakin suuremman putkirikon seurauksena.

Pitkän linjan putkimiehen pakkanen panee tietenkin painamaan töitä täyttä höyryä.

– Kyllähän sitä kiirettä pakkaa olemaan, kun tällä hetkellä on vähän muitakin remonttihommia. Kerkiäisi vaan sulattelemaan... Kun on 15-20 asteen pakkanen, niin sen tietää, että alkaa puhelimet soida. Tämä vuosi on vielä ollut aika rauhallinen, viime vuonnahan meni joulukuusta maaliskuun lopulle, ja viimeiset huomasivat kesäkuun puolella, että on vesiposti mennyt rikki, kuvailee Ari Karlsson.

Eristykset kuntoon hyvän sään aikaan

Kesäkuu olisikin hyvää aikaa muistaa vesiputkien jäätymisongelma, nimittäin parhaiten sitä vastaan pystyy varautumaan lämpimällä kelillä. Silloin voi rauhassa laittaa talvenkestävään kuntoon tilat, joissa putket risteilevät.

– Putkien kunnollinen eristäminen ja lämmityskaapelien käyttäminen, oli sitten putken sisä- tai ulkopuolinen kaapeli, ne ovat kaikkein parhaimmat. Tietysti myös, jos putket ovat sisätilassa, niin lämmitystä sen verran, että pysytään plussan puolella. Vaikka olisi eristettykin, kylmissä kellaritiloissa kun on jotain "kissanluukuja" sun muita ollut auki, niin pakkanen on eristyksistä huolimatta päässyt läpi ja putket menneet jäähän. Uusien talojenkin rossipohjissa jos putket menee ulkopuolella, niin kyllä siellä rossipohjassa se sama 20 astetta pakkasta pakkaa olemaan!

Vanha kansanviisaushan on antaa hanan tippua hiljaksiin pakkasella, mutta kun vahinko on tapahtunut eikä hanasta pulpahtele edes hyhmäreitä, ovat vitsit vähissä.

Ari Karlssonin mukaan lämminilmapuhaltimet ovat paras vaihtoehto, mutta usein silloinkin putkien eristykset täytyy avata. Pahimmillaan putket ovat jäässä pihamaan mullissa, jolloin tarvitaan jo kaivuria avuksi.

Jossain tapauksissa sulattaminen onnnistuu ominkin avuin, joskin tumpelo sulattaja saattaa polttaa koko torppansa.

– Ensin täytyy selvittää, mistä kohtaa putki on jäätynyt. Jos se on sisällä kellaritiloissa, voi lämminilmapuhaltimella tai ihan patteria kovemmalla laittamalla yrittää saada lämmön plussan puolelle. Me käytämme pääasiassa puhaltimia ja höyryä. Sähköä harvemmin; olen todennut ne sellaisiksi laitteiksi, ettei aina voi tietää mitä tapahtuu. Varsinkin vanhoissa taloissa, jos ei tiedä mitä eristyksiä on, niin siinä on palovaara.

Karlsson muistuttaa vielä, että puhaltimia tai muita laitteita ei pidä jättää vartioimatta sulatusoperaation aikana.

Lähteet:
YLE Turku

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Turku

Juuri nyt

Kotimaa

Mies ampui katolta Hyvinkäällä - nainen kuoli, 8 loukkaantui

Hyvinkäällä sattui yöllä ampumistapaus, jossa kuoli yksi ihminen ja haavoittui yhdeksän. Poliisi eristi alueen tutkintaa varten.

Hyvinkäällä yhden surmannut ja kahdeksaa haavoittanut mies on yhä karkuteillä. Poliisi kaipaa vihjeitä paikalta poistuneesta kirkkaansinisestä Toyota Hiace -pakettiautosta. Yksi vakavasti loukkaantuneista on paikalle tullut poliisi.

  • Hyvinkään kaupunki on avannut sairaalan tiloihin kriisiapupisteen. Kriisiavun tavoittaa myös numeroista (019) 415550 ja (019) 415551

  • Radio- ja tv-uutiset aina puolen tunnin välein TV1, Yle Radio 1 ja Radio Suomi.

  • Olitko paikalla? Lähetä meille kuvauksesi tapahtumista osoitteeseen yle.uutiset@yle.fi. Kuvan tai videon voit lähettää samaan osoitteeseen tai numeroon 16149.

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä