Jalkahiki piinaa erityisesti kesällä
Tiivis, keinonahkainen tai kumipohjainen kenkä on paljaan jalan kauhistus. Juustonhajuinen jalkahiki ei kuitenkaan ole pahin vaiva, sillä hien syövyttämät varpaat ovat alttiit myös erilaisille tulehduksille.
Jalkojen hikirauhaset puskevat varsinkin kesällä hikeä ulos sukattomista varpaista. Kengän potkaiseminen jalasta pitkän päivän jälkeen vieraiden nenien alla saattaa nostaa nolouden punan poskille.
- Keinonahkaiset tai kumipohjaiset umpinaiset kengät eivät hengitä, ja silloin kosteus jää kengän sisään muhimaan. Yhdessä jalan bakteerien kanssa hiki muodostaa juustomaisen hajun. Itse olen jo niin tottunut jalkojen hajuihin, että ei tunnu missään, nauraa yli 30 vuotta alalla toiminut jalkahoitaja Elina Halme.
Halmen mukaan avoimet kengät ovat paras vaihtoehto kesällä. Tosin esimerkiksi varvastossut eivät ole paras malli, koska niissä on ohut pohja, eivätkä ne tue jalkaa kunnolla. Optimaalisin vaihtoehto varpaille on hyvin tuettu sandaali.
- Jalkojen haju on tietysti kurjaa, mutta kosteus saattaa lisäksi syövyttää jalkojen ihoa. Varpaiden ihon rikkouduttua bakteerit pääsevät sisään jalan haavaumista helposti ja aiheuttavat sienitulehduksia, ruusua tai jopa säärihaavoja, tietää Halme.
Kertakäyttöiset kengänpohjalliset apuun?
Jos oma tyyli ei kestä sandaalien käyttöä, juustonhajuisista varpaista voi päästä hetkellisesti eroon esimerkiksi kertakäyttöisillä, miedosti hajustetuilla kengänpohjallisilla.
Suomalaiset käyttävät aivan liian vähän hygieenisiä irtopohjallisia kengissään.
- Yhtä pohjallista pidetään kengässä noin viikko, jonka jälkeen se vaihdetaan taas uuteen. Ohut ja huokoinen pohjallinen hengittää ja pitää jalan kuivana. Hajut pysyvät myös poissa, kertoo Turun Din Skon myyjä Ellinoora Uusi-Kartano.
Uusi-Kartanon mukaan suomalaiset käyttävät ihan liian vähän irtopohjallisia kengissään.
- Kenkä pysyy pohjallisen ansiosta hygieenisempänä. Lisäksi esimerkiksi nuorison suosimat, ohutpohjaiset ballerina-tossut tulevat mukavammaksi jalalle, kun pohjallinen vaimentaa askeleen iskut.
Kenkäkaupoista ja marketeista löytyy pohjallisten lisäksi myös jalkaan suihkutettavaa ainetta, joka estää jalan hikoilua ja sen myötä hiertymiä. Hieltähaiseviin kenkiin puolestaan voi suihkuttaa hajusieppoa, joka tuoteselosteen mukaan vie hajut mukanaan.
Varpaat meriveteen kesällä
Jalkahoitaja Elina Halme kehottaa antamaan jaloille ilmakylpyjä kauniina kesäpäivänä, koska varpaat tarvitsevat ilmaa.
- Jalkaterien iho on yleisesti kuivaa aluetta. Siksi jalat vaativat ennen kaikkea hyvää rasvausta. Järjestys on sellainen, että ensin jalat pestään huolellisesti vedellä varpaiden välejä myöten. Sitten tulee ehdottomasti tärkein vaihe eli kuivaus. Varpaiden välit on kuivattava huolellisesti, ettei sinne jää muhimaan kosteutta. Viimeisenä on rasvaus ja perushoito on kunnossa, neuvoo Halme.
Kosteusvoiteeksi ei välttämättä riitä pelkkä perusvoide, sillä jalkojen iho vaatii paljon kosteutusta. Voiteen valinnassa kannattaakin turvautua ammattilaisen apuun.
Jaloille voi myös antaa kylpysuoloilla maustettuja jalkakylpyjä, tai vaihtoehtoisesti lurauttaa jalat mereen.
- Mikäli on mahdollisuus päästä meren ääreen, niin merivesi on hyväksi jaloille. Sinne vain varpaat lillumaan, ja päälle taas hyvä kuivaus ja rasvaus. Merivesikylpy vastaa jo pienimuotoista jalkahoitoa, hymyilee Halme.
Tossut jalkaan vieraissa suihkuissa
Kosteissa tiloissa varpaita ja kynsiä vaanivat sieni-infektiot. Kotona suoritettava jalkojen perushoito tähtääkin siihen, ettei jaloista löytyisi haavaumia tai halkeamia.
Jalkahoitoa ei enää mielletä kauneushoidoksi. Myös miehet ovat heränneet hoitamaan jalkojaan.
- Jo mikroskooppisen pieni halkema jalkaterässä riittää sienen pesintäpaikaksi. Sienikynsiä on nykyään hirveän paljon, ja ne vaativat pitkiä lääkekuureja, sanoo Halme.
Urheilijoille vaiva on tuttu treenitilojen suihkuista.
- Sanoisin, että jos kymmenen ihmistä käyttää samaa kosteaa tilaa, yksi heistä tuo varmasti sienipöpön sinne. Yleisissä pesutiloissa pitäisi aina käyttää tossuja, tietää Elina Halme.
Jalkahoitoa ei enää mielletä kauneushoidoksi vaan puhtaasti terveyttä ylläpitäväksi toimenpiteeksi. Myös miehet ovat löytäneet jalkansa.
- Ihmiset ovat heränneet hoitamaan jalkojaan. Esimerkiksi 80-luvulla miehet eivät käyneet koskaan jalkahoidossa. Nyt asiakkaistani vähintään 40 prosenttia on miehiä, kertoo Halme.
Tuoreimmat aiheesta: Ilmiöt
Kellumalla rennoksi
NASAn astronauttien harjoitusohjelmista sovellettu rentoutuskellunta on siirretty luonnonhelmaan. Tunnin kellunnan Vuoksen vesistössä väitetään vastaavan kuuden tunnin unta.
Chilitäytekakku katosi vieraiden suihin ennen tavallista kakkua
Kevyt puraisu kutosluokituksen chilistä saa tottumattoman hengen haukkomaan ja vedet tippumaan silmistä. Edes maailman tulisin chili Trinidad Moruga Scorpion, jonka luokitus on 10+++, ei saa piikkiöläistä chiliharrastajaa tarttumaan viilentävään maitolasiin.
Rilli-kissa: kesästä tulee lämmin ja vähäsateinen
Taipalsaaren maankuulu sääkissa on naukunut mahtavan ennusteen. Juhannuksenakin saadaan tänä vuonna nauttia auringosta ja lämmöstä.
Vexin Salmen ja Katri-vaimon elämän mittainen taidematka
Vexi Salmi lahjoitti taannoin 500 taulua Hämeenlinnan taidemuseolle. Määrä kasvaa jatkuvasti, sillä intohimoisen taidekeräilijän uudetkin ostokset menevät suoraan taidemuseolle. Vexillä on myös kumppani, joka ei ole esteenä uusien taideihastusten syntymiselle. Vaimo Katri Wanner-Salmi on Vexin taide- ja kielikriitikko, sienestyskaveri ja kielipoliisi. Yhdessä vanheneminen on taidetta.
Keminmaa keksi hyppynarun MM-kisat
Pienessä Keminmaan kunnassa pompitaan hyppynarujuoksun maailmanmestaruuksista viikonloppuna. Kisoilla halutaan elvyttää hyppynarulla hyppimisen perinnettä, joka on vieras monelle lapselle.
TV toi maailman olohuoneeseen
Itsetehdyt sähkökitarat, tangoa soittavat rokkibändit ja television testikuvan katselu yhdessä naapureiden kanssa. Kahden museon yhteinen teemanäyttely paljastaa, miten maailma mullistui 1960-luvulla.
Euro räjäytti bändien keikkaliksat
Markan vaihtuessa euroon, tapahtui myös suomalaisten rockbändien raju hinnannousu. Imatra Big Band -festivaalin ohjelmajohtaja sanoo, että rock-bändien keikkaliksat ovat karanneet käsistä.
Ammattiin valmistuvien "yo-lakeille" ei enää naureskella
Ylioppilaslakki valmistetaan perinteikkäällä tehtaalla juuri tilaajan toiveiden mukaiseksi. Erilaiset kokardit, tupsut ja vuorivärit tekevät päähineestä kantajansa näköisen, ja oman lakkinsa saavat myös ammattiin valmistuvat.
Ravintolapäivän pikkuveli Siivouspäivä ajaa suomalaiset kaduille
Kolmatta kertaa järjestettävän Siivouspäivän myötä sadat suomalaiset ympäri maan tulevat myymään ja antamaan tavaroitaan pihoille sekä kaduille. Spontaanisti Facebookissa alkanut tempaus on saanut ison huomion.
Norjalaispojat syöttivät veneestä miekkavalasta- Katso video!
Norjalaispojat pääsivät syöttämään lähietäisyydeltä miekkavalasta. Pojat olivat kalastamassa veneestä Nordkapin Nordvågenin lähellä, kun ilmeisesti nälkäinen miekkavalas tuli saaliinjaolle.
