Lappi |

Jalkapallon vedonlyöntivyyhti hovioikeudessa

Jalkapallon lahjusjuttu on siirtynyt Rovaniemen hovioikeuteen. Hovioikeudesta kerrotaan, että jutun asiakirjat käydään läpi lähiviikkoina. Sen jälkeen sovitaan, koska jutun pääkäsittely pidetään.

Sopupelioikeudenkäynti alkaa Rovaniemen käräjäoikeudessa
Lapin käräjäoikeus tuomitsi kuusi RoPSin pelaajaa ja singaporelaisen pelinjärjestäjän ehdollisiin vankeusrangaistuksiin. Kuva: YLE / Jyri Tynkkynen

Valmisteleva tuomari Tapio Kamppinen arvioi, että niin sanotun sopupelijutun pääkäsittely pidettäisiin ensi vuoden alkupuolella. Hän ei tässä vaiheessa halua ottaa kantaa siihen, kuinka monta päivää pääkäsittely kestää. Hovioikeus antaa ratkaisunsa noin kuukauden kuluttua pääkäsittelyn päättymisestä.

Lapin käräjäoikeus tuomitsi yhdeksän Rovaniemen palloseuran entistä pelaajaa ehdollisiin vankeustuomoihin lahjuksen ottamisesta. Pelien järjestelystä ja lahjomisesta tuomittu singaporelaismies sai kaksi vuotta ehdotonta vankeutta.

Kuusi pelaajaa ja singaporelaismies valittivat käräjätuomiosta hovioikeuteen. Loput kolme käräjillä tuomittua pelaajaa ilmoitti tyytymättömyytensä tuomioon, mutta he eivät lopulta valittaneet.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Lappi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä