Aamu-tv |

Jälkiviisaat: Vaalikampanjan loppusuora

Jälkiviisaat keskustelivat Aamu-tv:ssä presidentinvaalien viimeisestä vaiheesta ja tippuneista ehdokkaista. Keskustelijoina olivat Anu Silfverberg, Jeanette Björkqvist ja Kalle Isokallio.

 Anu Silfverberg, Kalle Isokallio ja Jeanette Björkqvist mukana ohjelmassa 27. tammikuuta.
Video
Anu Silfverberg, Jeanette Björkqvist ja Kalle Isokallio olivat mukana ohjelmassa 27. tammikuuta.

- Eikö se Väyrynen sitten päässytkään?, Jeanette Björkqvist naureskeli kampanjaa.

- Nyt on jo tapahtunut asioita, joita ei pitänyt tapahtua, Anu Silfverberg laukoi. Hän oli yllättynyt demareiden laajasta tuesta vihreille.

- SAK:n talosta on tullut vihreiden kannattajia, Silfverberg totesi.

Kalle Isokallio äimisteli demareiden lausuntoa: "Annamme äänestäjillemme täyden vapauden."

- Eikö ne voi tunnustaa, että ne on menettäneet kokonaan otteen politiikasta?, Isokallio kysyi.

Jälkiviisaat pohtivat myös Paavo Väyrysen vaalikampanjaa. Väyrysen jalkatyö vaalikentällä sai muun muassa kehuja.

- Nää vaalit antaa meille uskalluksen tehdä muuta kuin perussuomalaista politiikkaa, Isokallio linjasi ja toivoi puolueiden tekevän omaa politiikkaa eikä kopioivan perussuomalaisten politiikkaa.

Jälkiviisaat pohtivat perussuomalaisten äänien jakaantumista.

- On mielenkiintoista seurata kunnallisvaalien tulosta, Isokallio pohti perussuomalaisten jytky-ilmiötä.

Björkqvist kauhisteli Pekka Haaviston saamia tappouhkauksia ja toivoi, että nimettömät törkyviestit katoaisivat sosiaalisesta mediasta.



Mitä mieltä sinä olet?

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Aamu-tv

Withnail & I on hieno kuvaus ystävyydestä ja nuoruudesta

Whitnail & I on vuoteen 1969 sijoittuva, kahdesta työttömästä näyttelijästä kertova tragikomedia. Nämä alkoholin ja kaikenlaisten mieltä laajentavien aineiden suurkuluttajat kokevat elämän Lontoossa ahdistavaksi ja päättävät lähteä hyvin ansaitulle, maaseudulle suuntautuvalle juomalomalle. Tätä tarkoitusta varten he päätyvät lainaamaan tarinan päähenkilön, Withnailin rikkaan, homoseksuaalisen sedän omistamaa maaseututaloa.

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä