Ulkomaat |

Japani sai tsunamin jälkihoidosta vastaavan ministerin

Japanin ympäristöministeri Ryu Matsumoto on valittu myös maaliskuisen tsunamin jälkihoidosta ja jälleenrakennuksesta vastaavaksi ministeriksi.

Ryu Matsumoto
Ryu Matsumoto Kuva: EVERETT KENNEDY BROWN / EPA

Matsumoto on tähänkin asti ollut vastuussa tsunamien jälkien siivoamisesta, sillä ympäristöministerin salkun lisäksi hän on toiminut katastrofien hoidosta vastaavana ministerinä. Hän on huolehtinut muun muassa siitä, että kymmenille tuhansille tilapäissuojissa asustaville on saatu toimitettua apua.

Virallisesti pääministeri nimittää Matsumoton uuteen ministerinpestiinsä maanantaina.

Viranomaiset harkitsevat nyt, tulisiko Matsumoton ympäristöministerin virka siirtää jollekulle toiselle, jotta hän voisi keskittyä täysin katastrofin jälkihoitoon.

Japanin hallitus arvioi, että maaliskuisesta maanjäristyksestä ja sitä seuranneesta tsunamista koitui lähes 150 miljardin euron tuhot.

Lähteet:
AFP, Kyodo

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä