Pohjanmaa |

Jari-Matti Latvalan mielenrauha löytyy Housunjärven rannalta

Eteläpohjalainen ralliautoilija Jari-Matti Latvala kerää voimia ja mielenrauhaa mökillään Töysän Housunkylässä. Latvalalla on ollut vaikea kausi muun muassa solisluuvamman takia, mutta Jyväskylän ralliin mies on lähdössä vain voitto mielessä. Sopimus Fordin kanssa on katkolla tämän kauden jälkeen.

Jari-Matti Latvala laiturilla mökkirannassaan
Kuva: Anne Rahjola / Yle

Jari-Matti Latvala viettää harvoja lomapäiviään kotiseudullaan Töysän Housunkylässä. Juuri Housunjärven rannalle hänen vanhempansa rakensivat mökin vuonna -95. Nyt vanhemmat viihtyvät enemmän Ähtärinjärven rannalla, joten Töysän mökki on jäänyt 27-vuotiaan Jari-Matin voimapaikaksi.

Ensimmäisenä kun pääsen mökin ovesta sisään, laitan saunan lämpenemään.

- Jari-Matti Latvala

Aivan joka käänteessä Latvala ei Monacosta Töysään ehdi, sillä matkapäiviä kertyy parisataa vuodessa.  Mutta jos ahdistaa tai kausi ei näytä parhaita puoliaan, silloin Jari-Matti hakee piristystä ja voimaa Töysän maisemista.

- Ensimmäisenä kun pääsen mökin ovesta sisään, menen hakemaan puita ja laitan saunan lämpenemään. Kyllä se sauna ja tuossa järvessä kun käy vähän uimassa, se on sitä parasta. Siitä fiilis rentoutuu, Latvala kertoo.

Mökillä on puusauna, mutta back uppina eli hätätapauksien varalta saunassa on myös sähkökiuas. Polttopuiden teossa on ollut apuna kone, mutta Jari-Matille puuteko moottorisahalla ja kirveellä on tuttua puuhaa.

- Se käy ihan hyvästä kunto-ohjelmasta. Jos haluaa reenata, niin ei tarvi salille lähteä, Latvala naurahtaa.

- Kun Töysän suuntaan tulen, tykkään käydä iltarasteilla ja sitten tietysti golffaamassa. Talvella hiihdän, ja moottorikelkkailemassa käyn Lapissa. Sitten tietysti tämä ralli on niin lähellä mun sydäntä, että vielä vapaa-ajalla ajan historiikkirallia, Latvala kertoo.

Loukkaantuminen oli vaikea paikka

Jari-Matti Latvalan hiihtoharrastus koitui keväällä kohtalokkaaksi. Huhtikuussa Latvala kaatui hiihtoretkellään ja samalla hänen solisluunsa murtui.

- Niin hullua kuin se onkin, vaikka rallissa ajetaan kovaa, puiden välissä ja kaikkea, niin minulle ei ole tullut mitään loukkaantumisia - no Korsikalla meni kyllä oikea peukalo 2006 - mutta nyt sitten hiihtolenkillä meni solisluu. Se meni niin pahasti, että sinne piti laittaa rautaa kuudella ruuvilla kiinni.

Latvalan mukaan toipuminen vammasta alkaa olla nyt sataprosenttinen. Loukkaantuminen sattui pahaan aikaan, jos se nyt koskaan voi hyvään aikaan tapahtua.

- Se oli kyllä kova paikka, kun jouduin jättämään Argentiinan MM-osakilpailun välistä. Mun kausi koki silloin vaikean hetken, että kyllä siinä kohtaa alkoi mennä mahdollisuudet kuljettajan MM-titteliin. Muutenkin minulla on ollut tänä vuonna aika vaikea vuosi. Nyt keskitytään enemmän merkkimestaruuteen ja tietysti yksittäisten kilpailujen voittamiseen, Latvala maalailee.

Ensi kausi vielä kysymysmerkki

Jari-Matti Latvala ajaa rallia viidettä vuotta Fordilla. Ensi kaudelle saattaa olla edessä uudet tuulet, sillä sopimus Fordin kanssa päättyy tähän kauteen. Parhaillaan neuvotteluja käydään vuodesta 2013. Latvalan manageri Timo Jouhki käy keskusteluja edelleen myös Fordin kanssa, mutta Latvalan on ennakoitu siirtyvän ensi kaudeksi Volkswagenille.

- Kovasti kaikki puhuu Volkswagenista, ja tietysti on mielenkiintoista heidänkin kanssaan keskustella, mutta katsotaan nyt, mihin se päättyy. Minulla on ollut hyvä fiilis ajaa Fordin kanssa: mahtava tiimi kaikin puolin. Suurin ongelma on kuitenkin se, että Ford on sitoutunut rallin MM-sarjaan vain vuoden 2013 loppuun asti, ja vuoden sopimus aina kerrallaan on vaikea kuljettajalle: jos sinulla on huono vuosi, on vaikea tehdä seuraavaa sopimusta, Latvala kertoo.

Kun lähdetään Jyväskylään, ei siinä muuta voi miettiä kuin yrittää ajaa voitosta.

- Jari-Matti Latvala

Yksi suuri odotus päättyy pian, kun Jyväskylän Neste oil -ralli alkaa kahden viikon kuluttua. Juuri ennen rallia Latvala ja hänen tiimikaverinsa Petter Solberg ajavat molemmat kaksi testipäivää. Testien tarkoituksena on saada vauhti kohdilleen juuri ennen kisaa.

- Neste oil -ralli on niin nopeavauhtinen kilpailu plus se on aika lyhyt kilpailu, vain 330 EK-kilometriä, että siellä pitää olla terävänä heti alusta lähtien: Niin kuin viime vuonna minä en saanut sitä parasta syttyä päälle heti alussa. Kun heräsin lauantaina iltapäivällä, se oli myöhäistä. En pystynyt enää ajamaan kiinni alussa menetettyä aikaa, ja jäin kakkoseksi. Siitä oppineena tiedän, että pitää olla terävänä, kun kisa alkaa.

- Kun lähdetään Jyväskylään, ei siinä muuta voi miettiä kuin yrittää ajaa voitosta. Suomalaisia kun ollaan, ei sinne voi oikeastaan lähteä mitään muuta sijoitusta tavoittelemaan. Se on myös sellainen kilpailu, että siitä helposti suomalaiskuskit ottaa paineita, koska se on kotikisa ja odotukset ovat korkealla. Pitäisi vain muistaa lähteä ajamaan kisaa kuin mitä muuta tahansa yksittäistä kilpailua, Latvala analysoi.

Mielenrauhaa Housunjärveltä

Jari-Matti Latvalan mökkisaunan seinällä roikkuu kertaalleen käytetty koivuvihta tuoksua antamassa. Mökki on järven rannalla, mutta kalamiestä Jari-Matista ei saa.

- Nuorempana kalastin aika paljon, mutta nyt se on meillä siirtynyt niin päin, että se taitaa olla meidän isäntä, joka kalastaa nykyään enemmän. Tuntuu, että se on minulle nyt jo liian rauhallista hommaa, naurahtaa vauhtia kaipaava Latvala.

Järvessä on hiekkapohja, mutta rantaa vaivaa rehevöityminen. Alkukesän urakkana olikin rannan parantelu.

- Nyt se näyttää uijan kannalta jo paremmalta. Tämä on kuitenkin niin matalaa, että laiturilta ei parane hypätä veteen. Yritän aina vähän kroolata, ja joskus haaveilin, että olisi kiva oppia uimaan perhosta, mutta se tuntuu liian vaikealta, Latvala hymyilee.

Housunjärvellä on sorsa- ja joutsenpari poikueineen. Rannalla käki kukkuu.

- Aika usein käen kuulee. Silloin, kun on ihan tyyntä illalla, niin sen kuulee oikein valtavan hyvin tästä laiturilta.

Tuoreimmat aiheesta: Pohjanmaa

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä