Kotimaa |

Törkyiset ekopisteet kyllästyttävät jäteyhtiöitä

Jätekeräyspisteiden roskaaminen raivostuttaa maakuntien jätehuoltoyhtiöitä. YLE Uutisten selvityksen mukaan jätehuoltoyhtiölle ylimääräisen jätteen keräämisestä koituva vuosittainen lasku voi huidella jopa parissa sadassa tuhannessa eurossa.

Huonekalujen kuljettamisesta kaatopaikalle koituu jätehuoltoyhtiölle suurempi lasku kuin kuluttajalle. Kuvassa roskasäiliöitä ja huonekaluja.
Huonekalujen kuljettamisesta kaatopaikalle koituu jätehuoltoyhtiölle suurempi lasku kuin kuluttajalle. Kuva: YLE Uutiset

Patjanraatoja, kodinkoneita, maalipurkkeja. Näky ekopisteillä on lohduton etenkin juhannuspyhien jäljiltä.

Vaikka kuntien jäteasemille voi kuljettaa maksutta useimpia jätelajeja, romua kipataan etenkin haja-asutusalueilla silti lähimmälle keräyspisteelle. Roskaaminen on usein pahinta teiden varsilla sijaitsevilla aluekeräyspisteillä. Esimerkiksi Rovaniemellä joillakin ekopisteillä roskaaminen on äitynyt suorastaan ilkivallaksi, kertoo Janne Alkki jätehuoltoyhtiö Napapiirin Residuumista.

- Monin paikoin on käyty peräkärrylasteittain rakennusjätettä kippaamassa jäteastioiden viereen. Muistanpa sellaisenkin tapauksen, että erään ekopisteen metallikeräyssäiliöstä löytyi auton moottori. Sitten on ollut sellaistakin, että on käyty paperinkeräyspisteille teurasjätettä kippaamassa. Se vaikuttaa jo mielenosoitukselta palveluitamme kohtaan.

Kovat siivouskulut

Keräyspisteiden roskaaminen on laitonta, mutta ympäristörikollisten kiinni saaminen on vaikeaa. Kippaamalla rakennusjätteet tai huonekalut yleiselle keräyspisteelle, yksityinen ihminen siirtää jätelaskun maksajaksi koko yhteisön.

- Jokaisen pitäisi mielestäni miettiä sitä, että nämä meille aiheutuvat siivouskustannukset ovat osa jätemaksua. Mitä enemmän meillä siivottavaa on, sitä enemmän joudumme korottaa jätemaksuja. Vuositasolla puhutaan noin 80 000 euron summasta.

Roskaaminen harmittaa jäteyhtiöitä sikälikin, että monet ulos kipatut jätteet menevät kierrätyskelvottomaksi ulkoilmassa, sen sijaan että ne saataisiin hyötykäyttöön jäteasemilla. Esimerkiksi pahvi on kastuttuaan hyötykäyttökelvotonta, ja se on kuljetettava loppusijoitukseen kaatopaikalle.

- Vain kaatopaikalle menevästä jätteestä peritään maksu. Monet muut jätelajit on tuojille ihan maksuttomia, Alkki muistuttaa.

Uusi jätelaki tähtää jätteen vähentämiseen

Ensi keväänä voimaan astuva uusi jätelaki on jätepaikkojen roskaamisen suhteen yhtä voimaton kuin vanhakin. Kysymys on ihmisten viitseliäisyydestä, sanoo Ympäristöministeriön ylijohtaja Pekka Jalkanen.

- Laissa on ihan selvät säännökset: roskaaminen on kiellettyä. Kysymys on valvonnasta ja se on taas resurssikysymys. En usko, että jäteasemien jätemaksut olisivat ihmisille kynnyskysymys. Kyllä se varmaan laiskuutta on.

Uusi laki kuitenkin edistää muuten kierrätystä koko Suomessa, sillä se siirtää pakkausten kierrätyksen tuottajien vastuulle. Tähän saakka esimerkiksi metallin ja lasin keräys ei ole ollut kenenkään vastuulla, mutta kunnat ovat monin paikoin vapaaehtoisesti järjestäneet keräystä.

- Keräyspisteiden kattavuus paranee nykyisestä ainakin harvaan asutuilla alueilla. Vyöryttämällä vastuu kierrätyksestä tuottajille halutaan ohjata tuotesuunnittelua niin, että jätettä syntyisi nykyistä vähemmän. Jätteen määrän vähentäminen onkin yksi tärkeimmistä jätelain tavoitteista. Toinen on jätteen entistä parempi hyödyntäminen, Jalkanen kertoo.

Valtakunnallisen jätesuunnitelman tavoitteena on, että Suomessa päätyisi kaatopaikoille loppusijoitettavaksi viiden vuoden kuluttua enää enintään 20% yhdyskuntajätteistä.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä