Johanna Korhonen selätti Alman hovissa
Lapin Kansan päätoimittajan paikalta äkkipotkut saanut Johanna Korhonen on hovioikeudessa voittanut oikeusjuttunsa Alma Mediaa vastaan. Alman tytäryhtiö tuomittiin maksamaan Korhoselle yli 80 000 euroa korvauksia.
Helsingin hovioikeus on tuominnut Alman tytäryhtiön Pohjois-Suomen Media Oy:n korvaamaan Korhoselle työsopimuksen perusteettomasta päättämisestä 40 800 euroa, irtisanomisajana palkkana 34 600 euroa sekä yhdenvertaisuuslain mukaisena hyvityksenä 5 000 euroa.
Pohjois-Suomen Media Oy joutuu lisäksi maksamaan Korhosen oikeudenkäyntikuluja 30 000 euroa.
Yhtiö harkitsee valitusluvan hakemista Korkeimmalta oikeudelta.
Käräjäoikeus: Luottamuspula riittää potkuihin
Korhonen hävisi jutun Helsingin käräjäoikeudessa viime vuoden kesäkuussa ja valitti päätöksestä hovioikeuteen.
Käräjäoikeudessa Korhonen vaati Alma Medialta laittomasta irtisanomisesta 230 000 euron korvauksia. Käräjäoikeus tyrmäsi Korhosen vaatimukset ja katsoi, että luottamuspula oli riittävä peruste päätoimittajatason työntekijän erottamiseen.
Tuomion mukaan Korhonen oli antanut työnantajalleen virheellisiä ja harhaanjohtavia tietoja puolisonsa poliittisesta aktiivisuudesta. Lisäksi hän oli luvatta kertonut nimityksestään kilpailevalle lehdelle ennen aikojaan.
Potkut ennen ensimmäistä työpäivää
Alma Median johto irtisanoi Korhosen työsuhteen syksyllä 2008, jo ennen kuin hän ehti aloittaa Lapin Kansan päätoimittajan tehtävässä.
Korhosen mukaan potkujen syynä oli se, että hänen puolisonsa on nainen. Alma Media taas on perustellut irtisanomista muun muassa Korhosen epärehellisellä ja vilpillisellä toiminnalla.
Käräjäoikeuden mielestä Korhonen ei kyennyt antamaan riittävää selvitystä siitä, että tämän parisuhde naisen kanssa olisi ollut irtisanomisen syy.
Syyteharkinta epäillystä työsyrjinnästä kesken
Korhosen pikapotkuista on vireillä toinenkin oikeusprosessi.
Poliisi on epäillyt työsuhteen purkanutta Alma Median johtajaa työsyrjinnästä. Helsingin kihlakunnansyyttäjällä on asiassa syyteharkinta vielä kesken.
Tutkintapyynnön poliisille tehneen Uudenmaan työsuojelupiirin mukaan Alma Media syrji Korhosta eikä työsuhteen purkamiselle ollut laillisia perusteita.
Tuoreimmat aiheesta: Lappi
Räjähtämättömiä ammuksia raivataan taas Pohjois-Suomessa
Puolustusvoimat jatkavat sodanaikaisten räjähteiden raivaamista kesän aikana Pohjois-Suomessa. Pohjois-Suomen sotilasläänin johdolla kartoitetaan ja raivataan räjähteitä yhteensä seitsemässä kohteessa eri puolilla Lappia sekä Pudasjärvellä ja Oulussa. Ensimmäisiä kohteita on raivattu kuluneen viikon aikana Rovaniemen pohjoispuolella sekä Oulun Hiukkavaarassa.
Lappilaisrehtorista kouluneuvos
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö on myöntänyt perjantaina 24. toukokuuta Rovaniemen Rantavitikan peruskoulun rehtori Esa Pasmalle kouluneuvoksen arvonimen. Pasma jättää opetustyön tänä keväänä.
Saara Aalto kiitää vaivatta Kiinasta Lappiin
Samana päivänä kun Saara Aallon uusin albumi julkaistaan, nainen itse laulaa Sodankylässä. Tuoreet kokemukset yhteisesiintymisestä maailman ykköstenorin Jose Carrerasin kanssa Kiinassa vaihtuvat sotilassoittokuntien tahteihin ja Lapin valoisiin öihin.
Kotiseutuväki koolla Rovaniemellä
Lapin kotiseutuyhdistysten edustajat kokoontuvat Rovaniemellä perjantaina. Kokoontumisessa päätetään muun muassa Lapin edustaja Suomen Kotiseutuliiton valtuustoon.
Taiteilijaresidenssit katoavat valtion säästökuurissa
Taiteen edistämiskeskus lakkauttaa kaikki aluetoimipisteidensä taiteilija-asunnot ulkomailla vuosina 2013-2015. Lakkauttamisia perustellaan säästösyillä, mutta myös sillä, ettei toiminta ole riittävän ammattimaista.
Rovakatu 1:n remontti tyssäsi
Rovakatu 1:n rakennuksen remonttiaikeet ovat tyssänneet. Kaupunginjohtaja Esko Lotvonen käytti kiinteistön osalta otto-oikeuttaan perusturvalautakunnan ylimääräisessä kokouksessa maanantaina.
Norjalaispojat syöttivät veneestä miekkavalasta- Katso video!
Norjalaispojat pääsivät syöttämään lähietäisyydeltä miekkavalasta. Pojat olivat kalastamassa veneestä Nordkapin Nordvågenin lähellä, kun ilmeisesti nälkäinen miekkavalas tuli saaliinjaolle.
Kaukosen vettä ei tarvitse keittää
Perjantaina saatujen laboratorionäytteiden perusteella juomavesi on puhdasta Kittilän Kaukosen vedenottamon alueella.
Timo E. Korva jää eläkkeelle
Lapin aluehallintoviraston ylijohtaja Timo E. Korva jää eläkkeelle 1.9.2013 alkaen. Korva täyttää kesäkuussa 65 vuotta ja hän on ollut Lapin aluehallintoviraston ylijohtajana viraston perustamisesta eli vuoden 2010 alusta alkaen.
Savukoski Lapin paras lukio
Yle uutisten tekemän vertailun mukaan Savukosken lukio menestyi Lapin lukioista parhaiten tämän kevään ylioppilaskirjoituksissa. Vertailussa lukiot laitettiin paremmuusjärjestykseen ylioppilaskirjoitusten neljän pakollisen aineen pistekeskiarvon perusteella.
