Joulukuusenkasvatus on kestävyyslaji
Joulukuusen taimen saattaminen hyvään kasvuun vaatii taitoa, mutta sen jälkeen kasvatus muuttuu kestävyyslajiksi. Joulukuusenkasvattajan kesä on yhtä rikkaruohon nyppimistä ja oksasaksien kilkettä.
Kiikoisissa Satakunnassa on kasvatettu joulukuusia jo 26 vuotta Jarmo ja Tuulikki Sirolan tilalla. Jos kaikki menee suunnitelmien mukaan, jatkuu kuusenkasvatus tulevaisuudessa Pirkanmaan puolella Kiikoisten kunnan liittyessä Sastamalaan.
Se on kuitenkin tällä erää epäolennainen juttu, sillä paljon kiinnostavampaa on se, mitä joulukuusifarmilla tehdään kesällä.
Paljon työtä, sanovat Tree Farmin metsätalousyrittäjät Jarmo ja Tuulikki Sirola.
Kesällä on huolehdittava siitä, että ruohot eivät tukahduta pieniä taimia. Komeaan mittaan päässeet kuuset sen sijaan vaativat muotoilua. Suurin osa suomalaisista kun haluaa tummanvihreän, kapean ja tuuhean kuusen.
Vain pitkäjänteiset pärjäävät
Kuusenkasvatus on hidasta puuhaa. Joulukuusi kasvaa 12 - 15 vuotta ennen kuin se on valmis kaadettavaksi.
- Pitää aluksi jaksaa vain pitkän aikaa tehdä kovasti työtä lähes ilman palkkaa. Jos onnistuu, sitten työ ehkä palkitaan, Jarmo Sirola kertoo.
Siroloilla kasvatetaan myös muita erikoispuita, kuten pihlajaa, raitaa, leppää ja haapaa, joita jalostetaan muun muassa nikkaroijien tarpeeseen. Joulukuuset ovat kuitenkin merkittävä osa Tree Farmin liiketoimintaa.
Vaikka joulukuusenkasvattaja ei ehdi kesällä paljon toimettomana olla, silti Tuulikki Sirola on suorastaan hurahtanut kuusenkasvatukseen.
Kyllä minä uskon siihen, että ne tunnistavat ääneni
- Tämä on minusta hyvin palkitsevaa työtä. Tässä näkee heti työnsä jäljen. Ja sitten jos on joku krämppäsen näköinen kuusi ja sen onnistuu hoitamaan kauniiksi, niin tunnen kyllä yleensä joka päivä työniloa!
Tuulikilla on myös tapana laulaa kuusilleen. Kaikki kappaleet käyvät joululauluista lastenlauluihin.
- Kyllä uskon siihen, että ne tunnistavat ääneni ja haluavat ilahduttaa minua kasvamalla nopeasti.
Tuontikuuselle ei heru lämpimiä ajatuksia
Joulukuusimarkkinoille ovat kotimaisten kuusten lisäksi tulleet myös ulkomaiset vaihtoehdot.
- Kotimaisten kasvattajien kesken emme kilpaile. Me olemme veljiä ja siskoja keskenämme, mutta näitä ulkomaan tuontikuusia me emme kovin lämpimästi ajattele. Tavoite tietysti olisi se, että suomalainen kuluttaja ostaisi vain suomalaisen kuusen, Jarmo Sirola toivoo.
Tänä kesänä suomalainen kuusi ainakin kasvaa hyvin. Siitä pitää huolen lämmin ja kostea sää.
Tuoreimmat aiheesta: Tampere
Kyliä kannustetaan nyt kehittämään liiketoimintaansa
Moni kylä on hiljentynyt, mutta Pälkäneeseen kuuluvalla Rautajärvellä kyläyhdistys on onnistunut herättämään kyläkeskuksen eloon. Se on yhdistänyt monta toimijaa saman katon alle ja perustanut myös itse yritystoimintaa.
Puistola: Palaan menestyvään joukkueeseen
Kokenut Pasi Puistola palaa Tapparan takalinjoille. Puistola uskoo, että Tappara menestyy tulevaisuudessakin.
Sadat haluavat poliisiksi
Poliisikoulutus on muuttumassa, joten sadat innokkaat haluavat vanhan malliseen peruskoulutukseen
Tapparalla massiivinen sopimuspäivä: Nieminen, Puistola, Hetenyi, Jormakka, Kuusela...
SM-liigan hopeajoukkueella on kasassa roima tukku pelaajasopimuksia. Muun muassa Ville Nieminen jatkaa Tapparassa.
Jäteveden purkuputki kuumentaa tunteita Tampereen Teiskossa
Tampereen Kämmenniemen jätevedenpuhdistamon jätevedet ovat kuumentaneet tunteita jo vuosia. Kämmenniemeläiset suorastaan hiiltyvät, kun tulee puhe uudesta purkuputkesta. Asukkaat haluavat jätevesiasian kuntoon ja keräävät nimiä adressiin.
Tyyt - tyyt - tyyt: "Kaikki asiakasneuvojamme ovat varattuja"
Suurimpien TE-toimistojen puhelinongelmat piinaavat työttömiä työnhakijoita. Osa asiakkaista on hätääntynyt, koska he pelkäävät menettävänsä korvauksia.
Liivijengiläisiä syytetään törkeistä rikoksista
Turun käräjäoikeus on koolla poikkeuksellisesti Turun vankilassa. Maanantaina alkoi oikeudenkäynti, jossa syytettyinä on 14 henkilöä. Osalla syytetyistä on yhteyksiä United Brotherhood -rikollisjärjestöön.
Poliisi kaipaa havaintoja Lielahden palosta
Pirkanmaan poliisi epäilee, että Tampereen Lielahden Sellukadulla perjantaina illalla roihunneet paperirullat sytytettiin tahallaan.
Kesälämpö toi Pirkanmaan poliisille kiireisen viikonvaihteen
Varsin lämmin ja kesäinen sää sai väen ulos ja puistoihin Pirkanmaallakin. Pelastusviranomaisilla riitti tehtäviä eri puolilla maakuntaa.
Aloittavan kalastajan ABC – tunne edes nämä
Kalastuskausi on jo hyvässä vauhdissa. Yle Uutiset kokosi perusteet aloittelijalle. Mille kalalle maistuvat leipäpallot ja etanat? Entä mitkä kalat viihtyvät vain sisävesissä? Milloin taimen syö parhaiten ja milloin kannattaa narrata kuhaa? Hanki tänä kesänä edes koho ja koukku ja lähde kokeilemaan kalaonneasi.
