Journalismin huippunimi Hannu Olkinuora on kuollut
Suomalainen mediatyön ammattitaito on menettänyt paljon osaamista Hannu Olkinuoran poismenon myötä.
Lukuisissa tiedotusvälineissä johtotehtävissä toiminut Hannu Olkinuora on kuollut lyhyen sairauden jälkeen. Hän oli kuollessaan 62-vuotias.
Olkinuora oli viime vuoden elokuuhun saakka Hufvudstadsbladetin päätoimittaja. Ennen tätä pestiä hän toimi Yleisradion hallituksen puheenjohtajana.
Päätoimittajana hän toimi myös vuosina 1995 - 2000 Aamulehdessä ja tämän jälkeen 2000 - 2001 ruotsalaisessa Svenska Dagbladetissa.
2000-luvulla Olkinuora työskenteli Alma Mediaan kuuluvan Alpressin johtotehtävissä ja journalistiikan vierailevana professorina Tampereen yliopiston tiedotusopin laitoksella.
Nuoruusvuosinaan Olkinuora sai käytännön kokemusta niin toimittajan, kirjeenvaihtajan kuin uutispäällikönkin työstä Helsingin Sanomissa ja Kauppalehdessä.
Olkinuora oli syntynyt Helsingissä vuonna 1950. Opintonsa hän suoritti Uppsalan yliopistossa Ruotsissa.
Olkinuora kuului siihen harvalukuiseen toimittajien joukkoon, joiden äidinkieli oli suomi, mutta jotka pystyivät toimittajan työhön myös ruotsiksi. Kieltä hän oli oppinut ensin kotikulmillaan Töölössä, mistä hän sai innoituksen lähteä opiskelemaan Ruotsiin.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Toistakymmentä Gumball-hurjastelijaa kärysi törkeästä ylinopeudesta
Hurjastelevien autokuntien ralli läpi Suomen jatkuu vaihtokuljettajien avulla. Liikkuva poliisi on lisännyt näkyvää valvontaa reitin varrelle.
Myyräkuumetta voi ehkäistä loukuilla
Tautitapausten odotetaan lisääntyvän populaation kasvun myötä.
Hurjastelevat ökyautot poliisin haaviin
Yli kymmeneltä Gumball -autolta mitattiin jopa 200 kilometrin tuntinopeuksia moottoritiellä. Osa autoista päätyi Salon poliisin pihaan, jossa jaettiin rangaistuksia törkeästä liikenteen vaarantamisesta.
Home-Sherlockin istahdus päättää asukkaan epätietoisuuden
Yksi kertoo löydöstään istahtamalla, toinen myös raapimalla. Vaikka työn seuraaminen voi olla kiehtovaa, asiakas ei ehkä haluaisi todistaa noita toimintoja. Tarkka-aistinen, nelijalkainen työntekijä nimittäin haistaa rakenteista hiipivän hajun varmasti. Homekoira saa työstään palkkion, asukas ison urakan.
Puutarhassa voi tähän aikaan mokata helposti
Puutarhassa on aika viimeistään nyt haravoida lehtiä, mutta puita ja pensaita ei pian enää kannata leikata. Kesä on kaksi viikkoa myöhässä, mutta saapuu nyt vauhdilla.
Oppisopimuskoulutuksen painopiste siirtyy nuoriin
Valtion säästöleikkuri iskee myös oppisopimuskoulutuksiin. Nuorten oppisopimuksien järjestämiseen tulee kuitenkin lisää rahaa.
Rankkasateen sulkema alikulku avattu Porissa
Porissa aamuinen kaatosade täytti alikulkuja vedellä ja jätti katuja veden alle. Nyt esimerkiksi poliisilaitoksen alikulku on saatu käyttöön.
Rauman Voiman öljyvuoto käräjille - syytetyt kiistävät
Vuonna 2011 tapahtunut öljyvahinko johtui syytteiden mukaan huolimattomuudesta ja laiminlyönneistä. Rauman Voiman mukaan öljysäiliöiden kuntoa oli valvottu normaalisti.
Optiikan seuran pääpaikka Saksasta Joensuuhun
Valo-oppiin erikoistunut tiedeseura järjestää konferensseja ja tekee julkaisuja. Joensuun vahvalle fotoniikan opetukselle ja tutkimukselle Euroopan optiikan seuran saaminen kaupunkiin on ilouutinen.
UK-puiston kehittämisestä verkkokeskustelu
Urho Kekkosen kansallispuiston kehittämisestä voi kertoa mielipiteensä internetissä viiden päivän ajan, maanantaista 20. toukokuuta lähtien.
