Joutilaisuuden ylistys levittäytyy puutarhoihin
Slow gardening, eli "tee vähemmän, nauti enemmän" -puutarhanhoito tekee tuloaan suorituskeskeisten suomalaisten pihamaille. Klaukkalan kupeessa kasvejaan vapaalla kasvatuksella vaaliva Leena Luoto on laittanut filosofiansa kansien väliin Lomailijan puutarha -kirjaksi. Luodolla ei ole kiire päästä rapsuttelemaan multaa, vaan kevät saa tulla hissun kissun.
Leena Luodon mielestä puutarhasta pitää mieluummin nauttia kuin raataa siellä itseään läkähdyksiin. Luoto itse tekee joka päivä kierroksen puutarhassaan, jossa hyvin kylmää kestävät pikkunarsissit, tulppaanit ja vaaleanvihreät sypressit jo odottelevat lämpimämpiä aikoja.
- Teen pihakierroksen, katselen mitä on kasvanut ja minkä verran, se tuo mielihyvän, kun miettii, että mitä taas on luonnossa tapahtunut. Jos tulee kovin kylmä yö, niin laitan kasvuharson ja sanon kukille hyvää yötä. Jos pakkasta tulee, laitetaan harso kaksinkerroin ja ne mitkä ovat ruukuissa, voi siirtää sisälle.
Kiire kuopsuttelemaan ei ole, koska varjoisalla tontilla lumi sutaa hissuksiin.
Hallittua hoitamattomuutta
Kevään verkkaisiin puuhiin omalla pihalla kuuluu ensimmäisenä aamulla kuunnella, miten peipponen ja mustarastas sirkuttavat, pian kuoroon liittyy kiuru. Samalla voi kuljetella pikkutaimia kasvihuoneeseen päiväksi ulkoilemaan, kuvailee Luoto. Hänellä ei ole hoppua leikkelemään pensaita tai omenapuun oksia.
- Meillä on aina tällaista vapaan kasvatuksen aikaa; meidän pensaitamme leikataan todella vähän, vain, jos lumi on painanut oksia poikki tai on oksia kuivunut. Muuten saavat vapaasti rehottaa. Omenapuita en leikkaa keväällä vaan kesällä, niin näen miten ne varjostavat. Saksia käytellään keväisin hallitun hillitysti
Leena Luoto soisi, että muutkin oppisivat ottamaan puutarhansa kanssa kevyemmin. Hektinen työelämä vaatii paljon, ja sen vastapainoksi on syytä olla rauhaisaa aistien nautintoa ja mielihyvää.
- Olen huomannut miten kiireisiä ihmiset ovat työnsä äärellä, varsinkin nuoret sitten pihoillaankin potevat suorituspaineita. Puutarha on hyväksi mielelle ja keholle, sen pitää tarjota työlle vastapainoa. Slow gardening -ajattelu korostaa mielenvirkistystä; hitaasti tekemistä ilman aikataulua.
Hallittu hoitamattomuus on saanut luonnon kukoistamaan Luodon puutarhassa. Metsän keskelle rakennetun kodin pihalla viihtyy nykyisin jopa 50 perhoslajia. Kukkien viihtyvyydestä ei tarvitse kantaa huolta, kun ne ovat saaneet itse hakea paikkansa ja levittäytyä suotuisiin oloihin. Kesäkukat kukkivat pitkälle syksyyn, kun keväällä ei hätäile niiden istutuksen kanssa. Leena Luoto kehottaa kaikkia ottamaan ilon irti pihoistaan.
- Käykää messuilla katsomassa ihania kukkia, haaveilkaa niistä! Kesä tulee kohta!
Tuoreimmat aiheesta: Helsinki
Veolian bussinkuljettajat jatkavat protestia maanantaina
Veolian Vantaan varikon kuljettajat ovat olleet poissa bussin ratista melkein viikon. Kuljettajien työnseisaus alkoi tiistaiaamuna.
Pelialan parhaat ja suuret haluavat Suomeen
Peliala työllistää Suomessa jo yhtä paljon ulkomaalaisia suhteessa kokoonsa kuin siivousala. Kiinnostus Suomeen on pelialalla nyt niin suurta, että myös ulkomaiset pelifirmat haluavat perustaa sivutoimistoja Helsinkiin.
Sauna paloi Tuusulassa
Rivitalon sauna tuhoutui täysin tulipalossa, mutta henkilövahinkoja ei tullut.
Vesi poikki Vantaalla
Perjantaina vesi katkesi Rekolantiellä ja lauantaina Laurintiellä. Korjaustyöt ovat meneillään. Lisäksi yksi putki vuotaa Kytötiellä, Laurantien ja Lehmipolun kohdalla.
Merituulipuiston kohtalo ympäristöministeriön käsissä
Inkoon ja Raaseporin merituulivoimaloiden rakentaminen on päätynyt ympäristöministeriön käsittelyyn. Vuosia alueelle haviteltu kymmenien voimaloiden kokonaisuus ei ole herättänyt innostusta kunnissa. Tuulivoimayritys vaatii nyt ministeriöltä pakkotoimia hankkeen toteuttamiseksi.
Veolian bussinkuljettajien työnseisaus jatkuu viikonloppuna
Tiistaina työpaikoiltaan ulosmarssineet Vantaan varikon kuljettajat ovat tyytymättömiä uuteen työvuorokiertoon. Asiasta on yritetty neuvotella koko viikon, mutta sopua ei ole saatu aikaan.
Erilaisessa mielenosoituksessa kiitetään maita hyvistä asioista
Hyvänmielenosoituksessa kierretään suurlähetystöissä kiittämässä hyvistä keksinnöistä. Tapahtuma keräsi viime vuonna paikalle yli 300 ihmistä.
Yhdeksäs Ravintolapäivä houkuttelee herkkujen ystäviä
Tänään lauantaina järjestettävään Ravintolapäivään on ilmoittautunut jo yli 1 500 erilaista pop-up-ravintolaa eri puolilla maailmaa.
Jakomäentiellä asuntopalo - liekit löivät parvekkeelta
Pelastuslaitos on sammuttanut tulen asunnon parvekkeelta. Tuli levisi parvekkeen kattorakenteisiin ja levitti savua sisälle asuntoon, mutta henkilövahinkoja ei tapahtunut.
Tahko avasi kauden voitokkaasti tuomarivirheestä huolimatta
Toisen jakson tuomarivirhe oli pilata Hyvinkään Tahkon sarja-avauksen uudistetussa Pihkalassa.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.
Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.