Keski-Suomi |

Jumppa ei pelasta istumatyöläistä

Kuntoliikuntaharrastus ei poista istumatyötä tekevien terveysriskejä, kertoo Jyväskylän yliopistossa tehty tutkimus. Jumppa tekee kyllä hyvää, mutta sen lisäksi itse istumista pitäisi vähentää. Istuminen lihottaa ja kököttäjää vaanii myös muun muassa diabetes.

Vauhdikas alkulämmittely käynnissä.
Vauhdikas alkulämmittely käynnissä. Kuva: YLE / Jarkko Heikkinen

Jo pitkään on tiedetty, että hyvä kunto tuo mukanaan parempaa terveyttä. Kunnon kohottaminen vaatii liikunnan harrastamista useana päivänä viikossa, mutta vaikka liikkumalla voi parantaa terveyttään, niin kuntoliikuntaharrastuksesta huolimatta runsas päivittäinen istuminen on terveysriski

- Vaikka käyt jumpassa, se ei vähennä istumisaikaa. Työpaikoillakin olisi hyvä nousta seisomaan ja puhua vaikkapa puhelimessa ympäriinsä kävellen kuin vain tehdä asioita istuen. Pitkäkestoiset istumiset on todettu riskitekijäksi esilaisille sairauksille, joista me tässä istumayhteiskunnassa kärsitään, kertoo professori Taija Juutinen.

Seisominen aktivoi lihaksia

Juutisen mukaan istuminen kerryttää myös kiloja ja rasva-aineenvaihdunta vaikuttaa muun muassa diabeteksen syntyyn.

- Elimistöön kertyy haitallisia aineita, jotka ovat riskitekijöitä. Läskistyminen ja metabolia on yhteydessä toisiinsa. Meidän keho on sellainen, että aina kun se pystyy, niin se varastoi rasvaa. Jos me istumme, niin rasvan varastointiin on oiva tilaisuus. Liikunnan hyödylliset vaikutukset kestävät jopa päiviä. Intensiiviinen liikunta kompensoi kyllä osaltaan istumisen haittoja, mutta jos jumpassa käy kerran pari viikossa, niin se ei ehkä riitä.

Pitäisikö työpöydän ääressä sitten seisoa eikä istua?

- Kyllä seisoessa lihakset aktivoituu eri tavalla. Asentoa tulee myös luonnostaan vaihdettua silloin useammin ja lihakset aktivoituu paremmin. Seistessä lihasaktiivisuus on noin kaksinkertainen verrattuna istumiseen, selvittää Juutinen

Jyväskylän yliopiston liikuntabiologian laitoksen tutkimuksessa verrattiin 27 suomalaisen miehen ja naisen, aikuisen ja ikääntyneen kahta päivää: päivää, jolloin he harrastivat jotain liikuntaa, ja päivää, jolloin liikuntaa ei harrastettu lainkaan.

Lihasaktiivisuutta ja sykettä mittaamalla havaittiin, että vaikka 30–150 minuutin liikuntakerta lisäsi energiankulutusta, se ei vähentänyt lihasten inaktiivisuutta eli istumisaikaa. Miesten ja naisten välillä ei ollut eroja eri aktiivisuustasoilla vietetyssä ajassa.

Ihminen on luotu liikkumaan

Tutkimuksessa käytettiin suomalaista vaateteknologiaa reisilihasten aktiivisuuden mittaamisessa. Pääliikuttajalihaksina ne kertovat liikkumisestamme oleellisesti. Tulokset osoittivat, että lihakset ovat inaktiivisia noin 70 prosenttia päivästä huolimatta siitä, sisältyikö päivään kuntoliikuntaa.

Lihasten levätessä pitkiä aikoja muun muassa rasva-aineenvaihdunta voi muuttua terveyden kannalta epäedulliseksi. Tutkimuksen mukaan tästä syystä on erittäin tärkeää kiinnittää huomiota paitsi liikunnan määrään, myös istumisen vähentämiseen.

- Kun lihakset lepäävät, niin siellä ei tapahdu metabolisia prosesseja. Ihmisethän on luotu fyysisesti aktiivisiksi. Laajalla skaalalla voi sanoa, että geenimme eivät ole pysyneet yhteiskunnallisten muutosten mukana. Kun istumme, niin lihakset ovat levossa eivätkä metaboliset prosessit pääse toimimaan kuten niiden olisi tarkoitus.

Kommentoi aihetta

(12 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.

Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.


harjalintu

Ilmoita asiattomasta kommentista

Yksi vinkki aiheen tiimoillta: nykyään ihmiset eivät ainoastana istu toimistolla tai koulussa vaan myöskin auton ratissa liikkuessaan paikasta A paikkaan B. Jos suinkin vain kykenee kannattaa jäürjestää arkiliikkuminen siten, etä se tapahtuu mahdollisimmman pitkälle lihasvoimin. Tiedän, että aina siihen ei ole mahdollisuuksia, siksi sanonkin: mahdollisuukisen mukaan!

Me olemme viisihenkinen perhe, myimme auton neljä vuotta sitten ja järjestimme arjen siten, että kävelemme ja pyöräilemme kaikkialle. Siitä alkoi koko perheen tasainen kunnon nousu. Lapset ovat selkeästi ikätovereitaan parempikuntoisia, mikä näkyy siten, että he pystyvät juoksemaan pidempaan hengästymättä kuin kaverinsa. Vasta tämän remontin jälkeen olen havainnut tajuamaan, kuinak rapakuntoisia me länsimaalaiset olemmekaan!



Jänis

Ilmoita asiattomasta kommentista

Minua kiinnostaisi, että miten merkittävästi ns. "pupuilu" lisää lihasaktiivisuutta. Jotkut ihmiset, kuten minä aina hytkyttää koko ajan jalkojaan istuessaankin ja on vaikea kuvitella, ettei se vaikuttaisi mitenkään lihasaktiivisuuteen ja aineenvaihduntaan ym. Kai tutkijat ottivat tämän huomioon, kun vastaavia tapauksia löytyi esim. koulussakin aina jokunen tapaus luokasta. Veikkaan, etteivät vaivautuneet tutkimaan tätäkään.


mahdoton yhtälö

Ilmoita asiattomasta kommentista

Sillä lailla! Lapset saavat aloittaa elämänsä istumalla vähintään 9 vuotta koulussa... Entäs sitten lentäjät?


Möhömaha

Ilmoita asiattomasta kommentista

Tietokonetyöläisenä suorastaan hermostuttaa se, että pankeissa, apteekeissa jne. aina myyjä sanoo, että istu toki, kun joka paikassa on nykyään penkit. Sitten on vain tokaistava, että istun 8h päivässä, niin voin välillä seistäkin. Sama, jos matkustan bussissa. Mieluummin seison kuin istun, koska istua saa ihan tarpeeksi. Mikä ihme kaikkiin kauppoihin on mennyt, kun kohta marketteihinkin tulee varmaan tuolit, että voi odottaa kassaneidin lappaavan ostokset kassan ohi, ettei vaan tarvitse seistä!


aktiivisesti passiivinen

Ilmoita asiattomasta kommentista

Tuohan tarkoittaisi, että lihasaktiivisuus olisi keskimäärin peräti 7 tuntia päivässä. Huh, mitä määriä ja tuokin tulkitaan aivan liian vähäiseksi.


Pallo

Ilmoita asiattomasta kommentista

Onhan liiallinen makaaminenkin haitallista. Pitkään sairaalavuoteissa makaaville saattaa kehittyä makuuhaavoja. Myös veritulppia voi muodostua, jos veri ei välillä virtaa reippaasti suonissa. Jotkut ovat saaneet jalkoihinsa veritulppia, kun ovat istuneet ahtailla lentokoneiden penkeillä tuntikaupalla.


pyörätuolilainen

Ilmoita asiattomasta kommentista

Istun pyörätuolissa enkä pysty seisomaan/kävelemään.

Minulla ei ole -ainakaan vielä-diabetesta.

Poljen jaloillani joka pv "restoraattoria" , samoin veivaan sitä käsilläni.

Onko minun nyt uskottava että saan diabeteksen, terveestä ruokavaliostani huolimataa, koska en seiso ja kävele/juokse ?


perusliikunta on riittävä terveyden ylläpitäjä

Ilmoita asiattomasta kommentista

Poppakonsteja ei tarvita vaan vaihtelevia perusruokia sopivia määriä ja kokonaisverenkiertoa kohtuullisesti rasittavaa liikuntoa kävely , pyöräily , hiihto , uinti , soutu jopa reipasta juoksua silloin tällöin jne . Pääasia on että tämä on elämäntapa. Myöskään "kaupallisia" ihmevitamiineja ja muita rohtoja ihminen ei tarvitse ( tietysti joillakin on elimistön ravinnon saannin takia pakko turvautua joihinkin rohtoihin ). Yksipuolinen liikunta ja nimenomaan repivä "kuntosalitreeni" sopii vain henkilöille joilla peruskunto on valmiina ja vankka liikuntapohja alla. Hetken mielijohteesta salille erittän kovaan rääkkiin meno on vaarallista niin ja sehän perustuu "kaupalliseen mainontaan" jolla ihmiset suggensoidaan. Siis jalat maassa ja järki päässä.

Tuoreimmat aiheesta: Keski-Suomi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä