Satakunta |

Junavuoroja korvataan linja-autoilla

Kokemäen ja Lielahden väliset ratatyöt siirtävät useita päivittäisiä junavuoroja Porin ja Tampereen välillä linja-autolla kuljettaviksi. Korvaavat linja-autot lähtevät rautatieasemien edustalta, mutta aikataulut poikkeavat totutusta. Mukaan voi ottaa vain käsimatkatavaraa.

Puolityhjä junanvaunu.
Kuva: YLE / Teemu Juhola

VR:n ratatyöt harventavat Porin ja Tampereen välistä junaliikennettä entisestään. VR korvaa maanantaista 13. elokuuta lähtien 6 päivittäistä arkivuoroa linja-autolla. Osa vuoroista on korvattu linja-autolla jo kesäkuun alusta lähtien.

Korvattavat vuorot ovat Porista klo 7.08 (IC2 166), klo 10.08 (H 464) ja klo 14.08 (H468) liikennöivät vuorot. Tampereelta Poriin korvataan klo 8.07 (H461), klo 12.07 (H 465) ja klo 14.07 (H 467) ajavat junavuorot.

Aikatauluissa muutoksia

Vuorot korvataan kahdella linja-autolla. Toinen auto lähtee juna-aikataulun mukaisesti ja kulkee suoraan pääteasemalle. Toinen auto ajaa puolestaan väliasemien kautta ja sen aikataulu poikkeaa junien aikataulusta.

Väliasemien kautta kulkeva linja-auto lähtee Porista Tampereelle noin tunti ennen normaalia junan lähtöaikaa. Linja-autoilta on Tampereella jatkoyhteydet junilla eri suuntiin. Tampereelta väliasemien kautta Poriin kulkeva auto on puolestaan vajaa tunnin myöhässä.

Radan remontti vaikuttaa aikatauluihin myös kahtena viikonloppuna. Ratatyöt kestävät tällä erää joulukuun 7. päivään saakka. Radan peruskorjaus valmistuu kuitenkin vasta vuoden 2015 keväällä.

 

 

 

Tuoreimmat aiheesta: Satakunta

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä