Talous |

Jungnerilta tukea Silminnäkijän tekijöille

Yleisradion toimitusjohtaja Mikael Jungner tukee maanantaisen Silminnäkijä-ohjelman tekijöitä. Jungnerin mukaan tärkeintä on, että asiassa on noudatettu toimituksille laadittuja sääntöjä.

Jungner sanoo, ettei nähnyt Silminnäkijä-ohjelmaa etukäteen eikä ole tutustunut siinä mainittuun lähdeaineistoon.

- Näinhän sen kuuluu ollakin. Toimituksilla on oltava riippumattomuus, Jungner sanoo.

Jungner muistuttaa, että vastuun journalistisissa kysymyksissä kantaa päätoimittaja, eikä toimitusjohtajalla ole tekemistä asian kanssa. Jungnerin mukaan Silminnäkijä-ohjelmassa vastuu on toimittaja Ari Korvolalla, YLEn Ajankohtaisjournalismin päälliköllä Jyrki Richtillä ja viime kädessä TV2:n kanavapäällikkö Ilkka Saarella.

- Kaikki ovat kokeneita journalisteja ja toimineet oikean toimituksellisen menettelytavan mukaan. Kun sääntöjä on noudatettu, niin annan täyden tukeni jokaiselle YLEläiselle, Jungner sanoo.

Lähteet:
YLE Uutiset

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Talous

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä