Kymenlaakso |

Kaakkois-Suomen hätäkeskuksessa väki vähenee ja vastaaminen hidastuu

Toimintansa lopettava Kaakkois-Suomen hätäkeskus ruuhkautuu todennäköisesti vuodenvaihteen tienoilla kun keskuksen työntekijöiden määrä vähenee. Jäljelle jääneet työntekijät eivät kykene muutaman kuukauden päästä samaan tahtiin kuin nyt.

Hätäkeskuksen työntekijä pöytänsä ääressä.
Kuva: Antti Kolppo / Yle

Kaakkois-Suomen hätäkeskuksen toiminta tulee kärsimään selkeästi loppuvuodesta ja kiireisinä aikoina vastausajat venyvät. Keskuksen toiminta lakkaa vuoden lopussa ja vuodenvaihteen jälkeen hätäpuheluihin vastataan Kuopiosta.

Tällä hetkellä 18 työntekijää olisi mahdollisesti siirtymässä Kuopioon, mutta monet etsivät muita töitä. Toistakymmentä Kouvolan hätäkeskuksen työntekijää on jo siirtynyt tai siirtymässä muihin töihin.

 - Juuri nyt henkilöstöä riittää ja tilanne on hyvä, mutta vuoden edetessä resurssit hupenevat. Edessä ovat tiukat ajat ja jäljelle jääneiden kestävyyttä tullaan koettelemaan, selventää Kaakkois-Suomen viestipäällikkö Janne Wall.

Hätäkeskuksessa harmittaa se, että käytännön ihmisiä ei ole ratkaisussa kuultu.

- Aikalailla leveämmän tammipöydän takana niitä ratkaisuja on tehty kuin, minkä takana minä istun, Wall toteaa.

Suomen Poliisijärjestöjen Liiton luottamusmies Kai Vettenrannan mielestä henkilöstön näkökulmasta hätäkeskusasia on hoidettu huonosti.

- Täytyy muistaa, että nämä päätökset olivat poliittisia, eikä toiminnallisia. Näitä ei ohjannut mikään toiminnallinen tarve tai henkilöstön ja toiminnan etusijalle asettaminen, Vettenranta toteaa.

Hätäkeskukseen on ollut hankala saada uutta työvoimaa paikkaamaan loppuvuoden työvoimavajausta.

Edessä ovat tiukat ajat ja jäljelle jääneiden kestävyyttä tullaan koettelemaan

- Janne Wall

 - Tulemme kuitenkin tekemään parhaamme, jotta ihmisten palvelu sujuisi mahdollisimman hyvin ja ammattitaitoisesti myös vähentyneen henkilökunnan voimin, Wall lupailee.

Myös Kuopiossa saatetaan kärsiä työvoimapulasta

Myös Kuopion hätäkeskuksen työvoiman riittävyydestä ollaan huolissaan. Kaakkois-Suomesta ei ole siirtymässä Kuopioon niin montaa henkilöä kuin mitä Kuopion keskus tarvitsee. Jos siirtyjiä ei ole, menee myös paljon paikallistietoutta uudelta hätäkeskukselta sivu suun.

- Jos meiltä siirtyy kovin vähän Kuopioon väkeä, niin Kymenlaakso kuin Etelä-karjalakin jää vaille niitä ammattilaisia, jotka täällä ovat vuosia tehneet töitä ja tietävät ihmisten kutsumanimet  paikoille, Wall kuvailee.

Kuopion hätäkeskuksen päällikön Kari Nevalaisen mukaan hätäkeskuksen tietojärjestelmällä korvataan paikallistuntemusta. Tietojärjestelmää on täydennetty puolen vuoden ajan.

- Sinne on syötetty eri alueiden kohdetietoja, muun muassa Prismoja, tavarataloja ja liikenneväyliä, Nevalainen kuvaa.

Osa Kouvolasta Kuopioon siirtymässä olevista on myös hakemassa Kouvolaan tulevaan uuteen yleisneuvontapalveluun, joka työllistää yhteensä 12 henkilöä.

Wall näkee kuitenkin väen vähenemisessä hyvänkin puolen. Hänen mukaansa Kaakkois-Suomen hätäkeskuksesta lähteneet työntekijät ovat työllistyneet hyvin.

 - Tässä tilanteessa itsensä ja perheensä parhaaksi toimiminen on täysin ymmärrettävää, Wall huokaa.

Tuoreimmat aiheesta: Kymenlaakso

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä