Tampere |

Kadonneet sanomalehdet

Kansan Lehti on vielä monen muistissa ja ehkä Hämeen Yhteistyökin. Tampereella on ilmestynyt niiden lisäksi kymmeniä lehtiä, joista monet ovat vaipuneet unholaan.

Aamulehden kovin kilpailija viime vuosisadalla oli Tampereen sanomat, edistyspuolueen lehti, jolla oli useita elämänkaaria. Sen toiminta lakkasi vuonna 1918 kun ammus osui sen toimitukseen Hellströmin palatsissa, joka sijaitsi Hämeenkadulla nykyisen Voiman talon kohdalla.

Lehti alkoi toimia uudelleen mutta se lakkasi, kun edistyspuolueen rikas magnaatti Eero Erkko veti siltä tukensa.

Toimitus sai lukea tiedon lehden lopetuksesta Aamulehdestä.

- Tampereen Sanomien elämää voi verrata kissan elämään; sillä oli monta henkeä, sanoo asiaa tutkinut viestintäalan yrittäjä Jyrki Pietilä.

Lehti nousi mutta 1930-luvulla sen toiminta katkesi taas kun lehden kaikki neljä toimittajaa kutsuttiin talvisotaan.

Kilpailua uutishankinnassa

Levikissä Tampereen Sanomat ei Aamulehdelle pärjännyt yhtä hyvin kuin Kansan Lehti, mutta uutishankinnassa se piti muut virkeänä, sanoo Pietilä.

Vuoden 1880 lopulla ilmestyvä Sampo oli ensimmäinen seitsenpäiväinen suomenkielinen sanomalehti. Se ilmestyi vain jotain viikkoja.

Veljesten lehti

Omaa linjaansa veti Tampereen lehti, joka ilmestyi 1800- ja 1900-lukujen taitteessa. Lehteä toimittivat Vallinin veljekset Eino ja Väinö. Näistä Väinö tunnettiin myöhemmin Voionmaa-nimisenä. Lehdellä oli ennakkoluuloton linja.

- Hän onkin ainoa tamperelainen lehtimies, jolla on Tampereella patsas.

Tampereen lehti julkaisi kuvia piirroksin jo seitsemän vuotta ennen kuin Aamulehdessä oli valokuvia.

Työväenlehdet lakkautusten alhossa

Kansan Lehti oli seutukunnan ensimmäinen merkittävä työväenlehti. Muitakin oli - Kristillinen työkansa, jonka takana oli Kristillinen Työväenliitto.

Radikaalimpi oli Työväen lehti 1920-luvun lopulla. Se lopetettiin kommunistilakien seurauksena 1930.

1946 perustettiin Hämeen Yhteistyö, joka alussa ilmestyi Hämeen-Satakunnan Yhteistyönä.

Aate pontimena

- Toimittajat olivat aatteen sotureita tai kansansivistysimisiä, sanoo Peitilä. Tampereen Lehti oli poikkeus epäpoliittisuudessaan.

Tilaajat kuitenkin odottivat lehdiltä myös uutishankintaa. Päivänperholehtiä oli paljon ja lyhytaikaisia rohkeita kokeiluja.

- Tuohon aikaan ei tehty markkinatutkimuksia ja usein lehden elämä saattoi päättyä näytenumeroihin.

- Tiettyä yhtäläisyyttä voi halutessaan löytää nykyisiin moniin netissä ilmestyviin lehtiin. Myös kielenkäyttö muistutti joskus nykyistä vihanpurkauslinjaa. Keskustelu esimerkiksi suurlakon aikaan oli hyvinkin kiihkeää eikä käräjiltäkään vältytty.

Lähteet:
YLE /Tampere / Mauri Tikkamäki

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Tampere

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä